ČR: Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 1,9 % m/m a o 27,9 % r/r.
Eurozóna: Náklady práce v 1. čtvrtletí vzrostly o 3,2 % r/r a mzdy o 2,7 % r/r.
USA: Stavební povolení v květnu poklesly o 7 % m/m a zahájené stavby domů o 14,4 % m/m. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 11/6 činily 229 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v červnu poklesl na -3,3 z květnových 2,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek pokračovalo nad hladinou 24,70 CZK/EUR zhruba v rozmezí 24,70 – 24,75, když Česká národní banka pravděpodobně zůstává aktivní na devizovém trhu a intervenuje proti oslabování koruny. Rizikem pro korunu je opětovná nejistota spojená s dodávkami zemního plynu. Inflace ve výrobě v květnu dále prudce vzrostla. V meziměsíčním srovnání se zvýšily ceny zemědělských výrobců (a to o 5,9 %!), v průmyslu, ceny stavebních prací a v neposlední řadě i ceny tržních služeb pro podniky. Meziroční růst cen je extrémní především u zemědělských výrobců (39,2 %) a indikuje další prudké zdražování potravin v nadcházejících měsících. Velmi silný byl meziroční růst cen v průmyslu (27,9 %), stavebních prací o 13,5 % a služeb o 5,8 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek posílila pod hladinu 23,60 CZK/USD ke konci středečního odpoledne a následně večer prudce posílila pod hladinu 23,40 CZK/USD v reakci na vývoj na eurodolaru. Výrazné zisky si včera koruna připsala na měnovém páru s polským zlotým, vůči kterému posílila až těsně nad hladinu 5,20 CZK/PLN. Ztráty zlotého byly umocněny státním svátkem v Polsku a tím pádem i nižší likviditou.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint i nadále setrvával pod prodejním tlakem (překvapivé zvýšení depozitní sazby ze strany tamní centrální banky MNB mělo jen dočasný pozitivní dopad na forint) a ke konci čtvrtečního odpoledne se vrátil nad hranici 400 HUF/EUR. Polský zlotý prudce oslabil až k hladině 4,74 PLN/EUR, když svoji roli pravděpodobně sehrála i nižší likvidita kvůli státnímu svátku v Polsku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v průběhu čtvrtečního odpoledne začalo prudce posilovat a kolem 17 hodiny se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,05 USD/EUR. Další zisky si euro připsalo i později večer až k úrovni 1,06 USD/EUR. Vzhledem k tomu, že dolar včera odpoledne oslaboval oproti všem světově významným měnám, tak lze dolarové ztráty vztáhnout primárně k samotnému dolaru. Možným vysvětlením je pokles výnosů amerických dluhopisů na kratších splatnostech v kombinaci se silnou překoupeností dolaru a dosažení důležitých technických úrovní. Včera odpoledne zveřejněná data z USA vesměs zklamala.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (květen) – finální údaj
Polsko: Index spotřebitelských cen (květen) – jádrová složka
USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – J. Powell, Průmyslová produkce (květen), Index vývoje ekonomiky CB (květen)