ČR: Ceny průmyslových výrobců v květnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 5,1 % r/r.
Polsko: Jádrová složka spotřebitelské inflace v květnu zrychlila na 4,0 % r/r z dubnových 3,9 % r/r.
USA: Počet vydaných stavebních povolení v květnu poklesl o 3 % m/m, zatímco počet zahájených staveb domů vzrostl o 3,6 % m/m. Americká centrální banka (Fed) ponechala hlavní úrokovou sazbu (0-0,25 %) a měsíční objem QE (120 mld. dolarů) beze změny a nově počítá s dvojím zvýšením sazeb do konce roku 2023.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo především těsně pod hladinou 25,50 CZK/EUR. K měnové politice se před blížícím se zasedáním bankovní rady ČNB (23/6) vyjádřily další centrální bankéři. Trojice Rusnok, Nidetzký, Benda shodně argumentovala, že ČNB nechce tolerovat vyšší inflaci a že potřeba zvýšit úrokové sazby vzrostla. Vzhledem k rozhovorům s členy bankovní rady v posledním týdnu se nově kloníme k závěru, že ČNB úrokové sazby zvýší již na červnovém zasedání v příštím týdnu a pokud bude navíc ČNB avizovat ochotu utahovat měnovou politiku i v dalších čtvrtletích, tak to bude jednoznačný impuls k posílení koruny směrem k hranici 25 CZK/EUR. Inflace ve výrobě v květnu dále zrychlila – meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských i průmyslových výrobců a rovněž i ceny stavebních prací.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna výrazně oslabila ve středu pozdě večer po výsledku zasedání amerického Fedu k úrovni 21,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna ve středu odpoledne oslabila k úrovni 5,65 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru ve středu pohyboval primárně v rozmezí 351–352 HUF/EUR. Polský zlotý dokázal posílit k úrovni 4,51 PLN/EUR a smazal tak část ztrát z předchozích dnů.
EURUSD: Na hlavním měnovém bylo během středy obchodování utlumené v rozmezí 1,211 – 1,213 USD/EUR a bylo zjevné, že se vyčkává na večerní výsledek zasedání americké centrální banky (Fed). Fed ponechal aktuální nastavení měnové politiky (úrokové sazby, program QE) beze změny a v nové makroekonomické prognóze především výrazně zvýšil odhad inflace pro letošní rok na 3,4 % oproti 2,4 % z března. Pro rok 2022 však Fed počítá se zvolněním inflace na 2,1 %. Nově Fed počítá s dřívějším zvyšováním úrokových sazeb a to o 50 bazických bodů v roce 2023. Rovněž mediánový odhad ukazuje na významný rozptyl mezi americkými centrálními bankéři na vývoj sazeb v roce 2023. Euro po ohlášení výsledku zasedání Fedu a následné tiskové konferenci s J. Powellem oslabilo až těsně nad hranici 1,20 USD/EUR. Zatímco novou prognózu lze hodnotit jako jestřábí, tak vyznění tiskové konference bylo holubičí. Diskuze v rámci Fedu ohledně zahájení snižování měsíčního objemu QE se pravděpodobně odehraje v červenci.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (květen) – finální údaj
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 12. června), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (červen), Index ekonomické aktivity CB (květen)