ČR: Běžný účet platební bilance v březnu v březnu vykázal přebytek ve výši 11,81 mld. Kč.
Polsko: Spotřebitelské ceny v dubnu dle finálních dat vzrostly o 0,8 % m/m a o 4,3 % r/r. Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,9 % k/k, meziročně klesl o 1,2 %.
USA: Maloobchodní tržby se v dubnu meziměsíčně nezměnily, meziročně vzrostly o 51,2 %. Průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 0,7 % m/m a o 16,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity dle předběžného odhadu v květnu klesá na 82,8 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se na měnovém páru s eurem dařilo i v závěru týdne. V dopoledních hodinách sice oslabila k hladině 25,55 CZK/EUR, v průběhu odpoledne však ztráty opět umazala a obchodovalo se pod úrovní 25,50 CZK/EUR. Česká měna se tak stále vůči euru nachází na nejsilnějších hodnotách od loňského března. V pátek byl zveřejněný záznam z květnového zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), který potvrdil připravenost většiny centrálních bankéřů zahájit cyklus utahování měnové politiky. Dle rady nyní došlo ke zřetelnému zlepšení domácí epidemické situace a vnímané nejistoty a rizika spojená s vývojem pandemie se tak snížily. Dle M. Mory a T. Holuba by ke zvýšení úrokových sazeb mělo dojít již na červnovém zasedání. A. Michl sice namítal, že by neměly být navýšeny, dokud nebude epidemie pod kontrolou, další členové rady (Mora, Benda, Holub) však argumentovali, že to nebudeme s úplnou jistotou vědět ještě dlouho. Příliš opatrná měnová politika by tak mohla dle jejich názoru i uškodit.
USDCZK & PLNCZK: České měně se dařilo také na měnovém páru s americkým dolarem, když navázala na čtvrteční zisky a posílila na svá maxima od konce dubna roku 2018. V závěru pátečního odpoledne zamířila pod hladinu 21,0 CZK/USD. Mírné ztráty z předešlého dne dokázala koruna umazat vůči polskému zlotému a posílit k hladině 5,62 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo také maďarskému forintu, který na měnovém páru s eurem posílil pod hladinu 355,5 HUF/EUR (na své nejsilnější hodnoty od konce loňského roku). Mírné ztráty si naopak vůči společné evropské měně v závěru týdne připsal polský zlotý, obchodování se přesunulo k hladině 4,53 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se převážně v průběhu celého dne dařilo euru. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo v blízkosti hladiny 1,210 USD/EUR, postupně euro zamířilo na úroveň 1,214 USD/EUR. Mírně zklamaly dubnové statistiky amerického maloobchodu, který po březnovém růstu o 10,7 % v dubnu nečekaně meziměsíčně stagnoval.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (duben)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (duben)
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (květen), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (květen)