Polsko: Spotřebitelské ceny v březnu dle finálních dat vzrostly o 1,1 % m/m a o 16,1 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v březnu klesly o 1,0 % m/m, meziročně vzrostly o 2,9 %. Průmyslová produkce v březnu vzrostla o 0,4 % m/m a o 0,5 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity v dubnu dle předběžného odhadu roste na 63,5 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne vůči společné evropské měně příliš nedařilo. V dopoledních hodinách zprvu směřovala do blízkosti hladiny 23,40 CZK/EUR, v závěru odpoledne část ztrát umazala a zakončila mírně pod úrovní 23,35 CZK/EUR. V souhrnu však přesto oslabila a odevzdala tak část zisků z předešlých dnů. Domácí makroekonomický kalendář byl v pátek prázdný, za pozornost budou v tomto týdnu stát březnové tuzemské ceny průmyslových výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo v blízkosti hranice 21,0 CZK/USD, v průběhu dne koruna převážně oslabovala a na konci odpoledne se pohybovala na úrovni 21,20 CZK/USD. Rovněž tak umazala část předešlých zisků. Jen mírně česká měna v pátek ztratila také vůči polskému zlotému, když zakončila na hladině 5,03 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval převážně v užším pásmu 373,5 – 374,5 HUF/EUR. Polský zlotý sice zprvu v pátečních dopoledních hodinách oslaboval k úrovni 4,66 PLN/EUR, po poledni však ztráty umazal a zamířil k hladině 4,635 PLN/EUR. Předešlé zisky si tak udržel. Zveřejněna byla finální data o vývoji polské spotřebitelské inflace v březnu, meziroční údaj byl mírně revidován směrem dolů z 16,2 % r/r na 16,1 % r/r, jde tak o nejnižší hodnotu od srpna loňského roku.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo americkému dolaru, který již od ranních hodin převážně posiloval. Později odpoledne mířil pod hranici 1,10 USD/EUR a umazal tak část svých předešlých ztrát. Zklamání přinesly březnové maloobchodní tržby v USA, které meziměsíčně klesly více, než se čekalo a jejich meziroční růst výrazněji zpomalil. Příjemně ale překvapily statistiky z americké průmyslové produkce, které tak pravděpodobně přispěly k posílení dolaru. Meziročně sice vzrostla o 0,5 % (což je nejméně za dva roky), trh však odhadoval 0,9% propad. Meziměsíční růst pak byl v porovnání s očekáváním mírně vyšší.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev šéfky ECB Ch. Lagardeové
Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce (březen)
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (duben), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (duben)