ČR: Běžný účet platební bilance v lednu skončil přebytkem ve výši 12,73 mld. korun.
Eurozóna: Evropská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 3,50 %.
Polsko: Spotřebitelská inflace v jádrové složce v únoru zrychlila na 12,0 % r/r z lednových 11,5 % r/r.,
USA: V únoru stavební povolení vzrostly o 13,8 % m/m a zahájené stavby domů o 9,8 % m/m. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v březnu mírně vzrostl na -23,2 z únorových -24,3 bodu. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 11/3 poklesly na 192 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek po středečním prudkém oslabení české měny stabilizovalo v širším okolí hladiny 24 CZK/EUR. Koruna včera těžila ze zklidnění situace na finančních trzích. I pro nejbližší dny bude platit, že hlavním motorem pohybů české měny budou vnější faktory. Z domácích makrostatistik byla včera zveřejněna lednová platební bilance. Běžný účet se poprvé po roce vrátil do přebytku a to především díky aktivní bilanci zboží a služeb. V souhrnu za loňský rok skončil po zpřesnění běžný účet rekordním schodkem 415,3 mld. korun.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala v širokém rozmezí 22,50 – necelých 22,80 CZK/USD a vůči polskému zlotému převažovaly obchody těsně nad hladinou 5,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint opět krátce oslabil nad hranici 400 HUF/EUR. Výraznější ztráty si však na rozdíl od středy nepřispal. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo v širším okolí hladiny 4,70 PLN/EUR a nic na tom nezměnilo ani zrychlení jádrové složky inflace (v únoru 12 % r/r).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru došlo ve čtvrtek ke zklidnění a to navzdory tomu, že zasedala Evropská centrální banka (ECB). Obchodovalo se především v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR. Navzdory zjitřené atmosféře na finančních trzích včera ECB zvýšila úrokové sazby o dopředu avizovaných 50 bodů, když rizika plynoucí z aktuálně vysoké jádrové inflace jsou příliš silná. My jsme očekávali, že ECB zvolí dočasně opatrnější přístup a zvedne sazby jen o 25 bodů, což se nepotvrdilo. Směrem k dalším zasedáním toho však ECB příliš neprozradila, když rozhodování ECB bude odvislé od příchozích dat. Předpokládáme, že pokud se situace kolem bank uklidní, tak ve 2. čtvrtletí bude ECB sazby dále zvyšovat. Z pohledu ECB jsou evropské banky odolné, jejich expozice na Credit Suisse je omezená a vyšší sazby jsou pro banky pozitivní.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (únor) – finálně
USA: Průmyslová produkce (únor), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (březen) – předběžný odhad