USA: Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,7 % m/m a o 6 % r/r. Stavební povolení v lednu vzrostly o 0,1 % m/m a zahájené stavby domů o 4,5 % m/m poklesly. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 11/2 poklesly na 194 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v únoru poklesl na -24,3 z lednových -8,9 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve čtvrtek mírně oslabila a odevzdala tak část středečních zisků. Obchodování se přesunulo k úrovni 23,70 CZK/EUR. Vzhledem k absenci důležitějších domácích makrostatistik je koruna ovlivňována primárně vývojem ve vnějším prostředí. V případě výraznějšího posílení dolaru na EURUSD bychom mohli vidět i oslabení koruny vůči euru prostřednictvím nárůstu rizikové averze. Jak jsme však psali včera, tak z technického pohledu to zatím nevypadá, že by se mělo kontinuální posilování koruny zastavit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek oslabila na úroveň 22,20 CZK/USD (kombinace oslabení koruny k euru a vývoje na eurodolaru). Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování několik haléřů pod hranicí 5 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint vůči euru za absence důležitějších statistik oslabil k hladině 384 HUF/EUR a polský zlotý k hladině 4,78 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek až do zveřejnění odpoledních statistik z USA obchodovalo v blízkém okolí hladiny 1,07 USD/EUR a následně euro oslabilo na 1,066 USD/EUR (měsíční maximum dolaru). Čtvrtek nabídl opět silnější čísla z amerického pracovního trhu, když počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti skončil znovu pod úrovní 200 tis. O něco rychleji ve srovnání s tržním konsenzem rostla v lednu i inflace v průmyslu. Slabší byl naopak výrobní index v okolí Philadelphie, především subindex nových zakázek. V souhrnu v tomto týdnu zveřejněná čísla z americké ekonomiky (CPI inflace, maloobchodní tržby, PPI inflace) potvrdila, že pracovní trh v USA zůstává velmi utažený a inflační tlaky v tzv. inflačním jádru odeznívají pomaleji, což potvrdila v komentářích i většina amerických centrálních bankéřů. Pravděpodobnost posílení dolaru směrem k úrovni 1,05 USD/EUR se tak podle nás pro nejbližší dny zvyšuje. Dnes je makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku nezajímavý.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Běžný účet platební bilance (prosinec)
Německo: Index cen průmyslových výrobců (leden)
USA: Index vývoje americké ekonomiky CB (leden), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barkin