ČR: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 1,5 % m/m a o 3,6 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0,2 % k/k a 1,7 % r/r. Ze záznamu z únorového jednání bankovní rady ČNB vyplynulo, že pro zvýšení sazeb hlasovala čtveřice – J. Rusnok, M. Mora, V. Benda a T. Holub.
Eurozóna: Ekonomika eurozóny ve 4. čtvrtletí stagnovala k/k a vzrostla o 0,9 % r/r.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0 % k/k a o 0,4 % r/r.
Maďarsko: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 1,0 % k/k a 4,6 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,9 % m/m a 4,4 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0,2 % k/k a 3,5 % r/r (sezónně očištěný údaj).
Slovensko: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí vzrostl o 0,6 % k/k a 1,9 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 0,3 % m/m, avšak v tzv. kontrolní skupině stagnovaly. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v únoru vzrostla na 100,9 z lednových 99,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna v pátek ráno v reakci na rychlejší růst lednové inflace posílila pod hladinu 24,80 CZK/EUR a opět tak vylepšila post-intervenční maximum. Odpoledne však ranní zisky odevzdala a obchodování se vrátilo nad hladinu 24,80. Páteční statistiky z domácí ekonomiky lze zhodnotit následovně – inflace zrychluje, zatímco ekonomická aktivita (vyjádřená ukazatelem HDP) zpomaluje. Tato divergence bude pokračovat i v nejbližších měsících. V pátek byl zveřejněn záznam z únorového zasedání bankovní rady ČNB. Proti vyšším sazbám hlasovala trojice T. Nidetzký, O. Dědek a A. Michl.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna v pátek ráno posílila a během, odpoledne se obchodování stabilizovalo v blízkosti hladiny 22,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se primárně obchodovalo v rozmezí 5,84 – 5,86 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v pátek posiloval maďarský forint, a to až na úroveň 335 HUF/EUR. Během dvou dnů si připsal zisky 1,5 % (ve čtvrtek ráno se přitom ještě nacházel na úrovni 340 HUF/EUR). Polský zlotý v pátek mírně oslabil a z dopoledních 4,24 zamířil odpoledne na 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v pátek euro další ztráty nepřipsalo. Obchodovalo se v rozmezí 1,083 – 1,086 USD/EUR. Zároveň je třeba zmínit, že je euro aktuálně nejslabší od dubna 2017, tj. za poslední téměř tři roky. Hospodářský růst v eurozóně v závěru roku dále zpomalil až na nulu v mezikvartálním srovnání a vyhlídky na začátek letošního roku moc optimismu nenabízejí.