ČR: Ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně poklesly o 1,1 procenta. Pokud však jde o jejich meziroční srovnání, zde naopak statistici evidují nárůst ve výši 20,1 procenta.
Polsko: Prosincový index spotřebitelských cen, respektive jádrová složka inflace, se vyšplhaly na úroveň 11,5 procenta meziročně.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek nového lednového týdne byl na klíčové ekonomické události poněkud skoupý. Devizové trhy nicméně až na jisté výjimky fungovaly standardně. A jak do něj vstoupila česká koruna? Nutno podotknout, že co se jejího kurzu k euru týče, pohoršila si. Jedná se přitom o propad spíše psychologického než praktického rázu. Výsledná ztráta činí pouhé dva haléře, avšak v pásmu kolem 24korunové hranice. Jinými slovy, zatímco časně zrána se dalo jedno euro koupit za 23,99 koruny, pozdě odpoledně se směnný kurz navýšil na konečných 24,01 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Nelichotivý výsledek zaznamenala koruna rovněž na měnovém páru s americkým dolarem, kde vinou několika dílčích ztrát ztratila půdu pod nohami a oslabila k úrovni 22,18 CZK/USD. Také v případě posledního, námi sledovaného „korunového“ páru se z pohledu české měny dostavilo zaváhání. Ačkoliv v brzkých pondělních hodinách koruna vůči polskému zlotému drobně posílila, vzápětí o všechny své zisky přišla a následně přidala ještě několik dílčích ztrát. To ve výsledku znamenalo kurz na hladině 5,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Nedařilo se ani maďarskému forintu. I tato středoevropská měna si během včerejška vůči euru pohoršila, a to zejména vinou nepovedeného dopoledne. V dalším průběhu obchodování sice část ztrát umazala, i tak se ale její kurz výrazně navýšil - konkrétně na hodnotu 398,9 HUF/EUR. Jedinou sledovanou měnou, která si dokázala v pondělí polepšit, proto zůstal polský zlotý. Navzdory počátečnímu zaváhání dokázala tato středoevropská měna stlačit svůj kurz oproti euru na úroveň 4,692 PLN/EUR.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru bylo na začátku nového týdne ovlivněno zavřenými trhy v USA, kde si lidé připomněli narození Martina Luthera Kinga, a tím pádem i výrazně nižší likviditou především v odpoledních hodinách. Na eurodolaru se tedy pořádně začne obchodovat teprve dnes, na kterýžto den je rovněž naplánováno zveřejnění makroekonomických statistik týkajících finální prosincové inflace v Německu a lednového ZEW indexu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (leden).
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (leden), index spotřebitelských cen (prosinec).
USA: Index výrobní aktivity z okolí New Yorku (leden).