USA: Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v srpnu poklesl na 16,8 z červencových 21,8 bodu. Maloobchodní tržby v červenci o 0,7 % m/m a v tzv. kontrolní skupině dokonce o 1,0 % m/m. Průmyslová produkce v červenci poklesla o 0,2 % m/m. Index NAHB mapující situaci na trhu nemovitostí v srpnu vzrostl na 66 z červencových 65 bodů. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 10. 8. činily 220 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek dopoledne oslabila až těsně nad hladinu 25,90 CZK/EUR, na nejslabší hodnoty od loňského prosince. V odpoledních hodinách však koruna dopolední ztráty smazala a v souhrnu za celý den dokázala dokonce mírně posílit. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Za pozornost stála slova guvernéra České národní banky (ČNB) J. Rusnoka, který uvedl, že ČNB v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně ponechá hlavní rokovou sazbu na 2 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru koruna ve čtvrtek odpoledne oslabila na úroveň 23,30 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna naopak posílila a během dne se pohybovala dokonce lehce pod hladinou 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek významně ztrácel polský zlotý, který oslabil až těsně pod hladinu 4,40 PLN/EUR (13měsíční minimum) a to navzdory tamnímu státnímu svátku. Obchodování maďarského forintu vůči euru se odehrávalo především v rozmezí 325,50-326,50 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se nedařilo euru, které ve čtvrtek odpoledne oslabilo až na úroveň 1,11 USD/EUR. Oslabení eura měla na svědomí jak lepší data z USA, tak především holubičí komentáře z vedení Evropské centrální banky (ECB). O. Rehn prohlásil, že by ECB na zářijovém zasedání měla přijít s opatřeními na podporu ekonomiky eurozóny (záporné úrokové sazby, kvantitativní uvolňování), které překonají tržní očekávání. Zde je vhodné podotknout, že ECB v posledních letech finanční trhy svými opatřeními spíše zklamávala.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen průmyslových výrobců (červenec)
Eurozóna: Zahraniční obchod – obchodní bilance (červen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (červenec)
USA: Zahájené stavby domů (červenec), Stavební povolení (červenec), Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (srpen)