Maďarsko:Tamní centrální banka ponechala hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,60 %.
Polsko:Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,1 % m/m a 3,0 % r/r.
USA: V zahraničním obchodu v listopadu ceny vývozu poklesly o 1,1 % r/r a ceny dovozu o 1,0 % r/r. Index výrobní aktivityv okolí New Yorku v prosinci poklesl na 4,9 z listopadových 6,3 bodu. Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 0,4 % m/m a poklesla o 5,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru v úterý pokračovalo v rozmezí 26,30 – 26,40 CZK/EUR. Zhoršující se pandemický vývoj a informace o opětovném zavírání části domácí ekonomiky od tohoto pátku se do kurzu koruny v podstatě nijak nepromítly. Celkově lze pozorovat jednoznačně slábnoucí vliv informací o pandemii na vývoj na devizovém trhu. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Dnes stojí za pozornost listopadový vývoj cen výrobců. Hlavní domácí makroekonomickou událostí však bude až čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB).
USDCZK&PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se včera obchodovalo v rozmezí 21,65 – 21,75 CZK/USD. Z technického pohledu vše směřuje k dalšímu posílení koruny směrem k hladině 21 CZK/USD. Vhodným spouštěčem se jeví být dnešní večerní zasedání amerického Fedu, avšak i během dne bude zveřejněna řada zajímavých statistik. Vůči polskému zlotému koruna posílila o dva haléře a ke konci odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 5,93 CZK/PLN.
EURHUF&EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera oslabil z ranních 354 na 356 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo primárně v rozmezí 4,44 – 4,45 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru jsme se v úterý výraznějších pohybů nedočkali a obchodování se vměstnalo do rozmezí 1,213 – 1,216 USD/EUR. Jako hlavní důvod doposud malých pohybů v tomto týdnu je jednoznačně dnešní večerní zasedání amerického Fedu. Američtí centrální bankéři dnes pravděpobně ponechají nastavení měnové politiky (úrokové sazby a měsíční objem nákupů cenných papírů) beze změny a klíčová tak bude nová makroekonomická prognóza, konkrétně výhled na inflaci a na úrokové sazby. Fed bude velmi pravděpobně opět signalizovat „nulové“ sazby až do roku 2023 včetně. Zasedání Fedu včetně tiskové konference s J. Powellem se jeví jako vhodný impuls pro posílení eura nad hladinu 1,22 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (listopad)
Eurozóna: Zasedání Euroskupiny, Kompozitní index PMI (prosinec) – předběžný odhad, Obchodní bilance (říjen)
Německo: Kompozitní index PMI (prosinec) – předběžný odhad