Polsko: Spotřebitelské ceny v září po zpřesnění vzrostly o 0,2 % m/m a 3,2 % r/r.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 10. října vzrostly na 898 tis. Index aktivity ve výrobním sektoru z oblasti Philadelphie v říjnu vzrostl na 32,3 ze zářijových 15 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek oslabila a odevzdala tak část středečních zisků. Obchodovalo se především kolem hladiny 27,35 CZK/EUR. I nadále platí, že další oslabení české měny je v nadcházejících dnech pravděpodobnější variantou. Domácí covidová čísla nadále rostou a ekonomické subjekty musí řešit důsledky nových restriktivních opatření. Podniky, na které negativně dopadla nová protiepidemická opatření, mohou počítat s odkladem některých daní. Naopak prodloužení moratoria na odklad splátek Ministerstvo financí neplánuje. Komerční banky však alespoň včera potvrdily připravenost jednat s klienty individuálně ohledně řešení splátek úvěrů.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve čtvrtek oslabila a v odpoledních hodinách nebyly výjimkou obchody nad hladinou 23,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna naopak dokázala posílit. V průběhu dne se obchodovalo na horní straně hranice 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera oslabil ve srovnání s první polovinou týdne již méně. Obchodovalo se především v rozmezí 364 – 365,50 HUF/EUR. Nejslabší měnou regionu byl včera polský zlotý, který zamířil až na úroveň 4,56 PLN/EUR (dvoutýdenní minimum). Zlotému neprospívají zrychlující covidová čísla, která naznačují, že se Polsko v tomto směru vydává českou cestou. Spotřebitelská inflace v Polsku v září v meziročním srovnání zvolnila, ačkoliv se stála nacházela nad 3 %.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,17 USD/EUR. Makroekonomický kalendář byl včera v eurozóně prázdný, v USA zklamal vyšší týdenní nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Dnes se sice dočkáme zajímavých statistik i z eurozóny, avšak prim budou hrát obavy ze zrychlující pandemie v Evropě a z restriktivních opatření, které podkopávají hospodářské oživení. Pravděpodobnějším scénářem jsou pro dnešek další ztráty společné evropské měny.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (září)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (září), Zahraniční obchod (srpen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (září) – jádrová složka
USA: Maloobchodní tržby (září), Průmyslová produkce (září), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (říjen)