Eurozóna: Průmyslová produkce v červenci vzrostla o 1,5 % m/m a 7,7 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v srpnu po zpřesnění vzrostly o 0,3 % m/m a 5,5 % r/r
USA: Ceny exportu v srpnu vzrostly o 16,8 % r/r a ceny importu o 9,0 % r/r. Průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 0,4 % m/m a 5,9 % r/r. Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v září vzrostl na 34,3 ze srpnových 18,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila a testovala hladinu 25,30 CZK/EUR. Z pohledu technické analýzy je právě tato hladina důležitá pro další vývoj koruny. V případě, že koruna dokáže hladinu 25,30 CZK/EUR prorazit a posílit hlouběji, tak se české měně následně otevírá prostor pro další zisky směrem k hranici 25 CZK/EUR. Na druhé straně však platí, že pokud tato hladina zřetelně proražena nebude, tak pro korunu bude i nadále představovat tzv. hladinu odporu, což implikuje pokračování obchodování z předchozích dnů, tj. primárně rozmezí 25,30 – 25,40 CZK/EUR. Impulsem pro posílení koruny by dnes mohl být silnější růst výrobní inflace, především v případě cen průmyslových výrobců, či vyjádření některého z členů bankovní rady ČNB před blížícím se zasedáním v závěru září.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu mírně posílila a po většinu dne následně převažovaly obchody v širším okolí hladiny 21,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila na úroveň 5,55 CZK/PLN (téměř měsíční maximum české měny).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint vůči euru posílil k hladině 349 HUF/EUR. Jak koruna, tak i forint z širší perspektivy profitují z vyšších úrokových sazeb tamních centrálních bank a zároveň i z toho, že jak ČNB, tak i maďarská MNB signalizují další zvyšování sazeb. Jiná je v tomto ohledu situace na polském zlotém, kde tamní centrální banka (NBP) nadále bagatelizuje rychlý růst inflace (srpnová inflace po zpřesnění činila 5,5 % r/r oproti předběžnému odhadu 5,4 % r/r) a navíc zlotý opět trápí spory mezi polskou vládou a EU. Výsledkem bylo včerejší oslabení zlotého k hladině 4,56 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu nic zajímavého nedělo a obchodovalo se v rozmezí 1,18 – 1,183 USD/EUR. Dnes mohou až překvapivě poklidné vody na eurodolaru trochu rozvířit americké maloobchodní tržby. Vzhledem k tomu, že srpnová inflace v USA v úterý neměla na eurodolar výraznější dopad, tak nejpravděpodobnějším scénářem pro nadcházející dny je pokračující boční trend v rozmezí primárně 1,18 – 1,19 USD/EUR a čekání na to, co přinese zasedání americké centrální banky (Fed) v příštím týdnu.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen průmyslových výrobců (srpen)
Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (červenec), Projev Ch. Lagardeové (Evropské centrální banka)
Polsko: Index spotřebitelských cen (srpen) – jádrová složka
USA: Maloobchodní tržby (srpen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 11. září), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (září)