Polsko:Spotřebitelské ceny v červnu finálně vzrostly o 0,1 % m/m a o 4,4 % r/r.
USA:Nové týdenní žádostio podporu v nezaměstnanosti do 10. července poklesly na 360 tis. Index aktivity ve výrobním sektoru z okolí Philadelphie v červenci poklesl na 21,9 z červnových 30,7 bodu. Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 0,4 % m/m a o 9,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek odehrávalo v širším okolí hladiny 25,60 CZK/EUR a v závěru odpoledne koruna posílila hlouběji pod tuto hladinu. Koruna si tak nadále drží zisky z první poloviny tohoto týdne. Z technického pohledu představuje pásmo 25,50 – 25,60 CZK/EUR velmi silnou rezistenci a pokud nedojde k výraznému zlepšení sentimentu na finančních trzích, tak jsou podle nás další zisky koruny během dneška velmi limitované. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a ani dnes nebudou zveřejněna žádná významnější čísla z domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve čtvrtek obchodovalo v rozmezí 21,55 – 21,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna dokázala posílit a zamířila hlouběji pod hladinu 5,60 CZK/PLN. Koruna tak vylepšila letošní maximum a je nejsilnější od roku 2011.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint oslabil a zamířil těsně pod hladinu 360 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 4,57 – 4,58 PLN/EUR. Meziroční růst spotřebitelské inflace v červnu zpomalil na 4,4 % z květnových 4,7 % a to především kvůli vývoji cen v oddílech doprava a telekomunikační služby. I přes zpomalení se inflace nadále nachází výrazně nad 2,5 % inflačním cílem polské centrální banky (NBP). NBP se však narozdíl od české ČNB či maďarské MNB zatím nechystá tzv. utahovat měnovou politiku. Rozdílný vývoj mezi měnovou politikou ČNB a NBP zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že zlotý bude během léta zaostávat za zbylými měnami středoevropského regionu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek euro oslabilo k hladině 1,18 USD/EUR a odevzdalo tak část středečních zisků. Projev šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella před bankovním výborem Senátu se včera nesl ve stejném duchu jako ve středu, tj. uvolněná měnová politika bude pokračovat do té doby, než nedojde k opravdu výraznému zlepšení situace na pracovním trhu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (červen) – finální údaj, Zahraniční obchod se zbožím (květen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (červen) – jádrová složka
USA: Maloobchodní tržby (červen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (červenec) – předběžný odhad