Eurozóna:Evropská centrální banka dle očekávání navýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,00 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v dubnu schodkem ve výši 11,7 mld. eur.
Polsko: Spotřebitelské ceny v květnu dle finálních dat vzrostly o 13,0 % r/r, meziměsíčně se nezměnily.
USA:Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 0,3 % m/m a o 1,6 % r/r. Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 10.6. dosáhl 262 tis. (stejný počet jako revidovaná data z předchozího týdne). Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v červnu klesl na -13,7 b. Průmyslová produkce v květnu klesla o 0,2 % m/m, meziročně vzrostla o 0,2 %. Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v červnu vzrostl na 6,6 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna zprvu na měnovém páru s eurem posilovala k hladině 23,75 CZK/EUR, odpoledne však oslabila nad hladinu 23,80 CZK/EUR a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně pod touto úrovní.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruně naopak dařilo, udržela si středeční zisky a dále je rozšířila. Zatímco ještě ráno se obchodovalo v blízkosti hranice 22 CZK/USD, odpoledne česká měna zakončila mírně nad úrovní 21,80 CZK/USD. Reagovala tak na vývoj na eurodolaru po zasedání Evropské centrální banky (ECB). Na měnovém páru s polským zlotým zprvu koruna posilovala, když zamířila mírně nad hladinu 5,30 CZK/PLN. Odpoledne však většinu zisků odevzdala a obchodovalo se na úrovni 5,34 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nedařilo, v průběhu dne zamířil až na hladinu 377 HUF/EUR. Později část ztrát umazal a zakončil na úrovni 374 HUF/EUR, v souhrnu však přesto oslabil. Podobný vývoj bylo možné sledovat také v případě polského zlotého, který zprvu oslabil k hladině 4,48 PLN/EUR a v závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 4,46 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera po poledni jednoznačně převládl posilující trend eura, které postupně zamířilo nad hladinu 1,090 USD/EUR (později směřovalo až na úroveň 1,095 USD/EUR). Nachází se tak na svých měsíčních maximech. Zisky si dokázalo připsat po zasedání Evropské centrální banky (ECB), která dle očekávání navýšila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,00 % (nejvyšší úroveň od finanční krize v roce 2008). Jednalo se již o osmé zvýšení sazeb v řadě. Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci následně šéfka ECB Ch. Lagardeová uvedla, že o případné pauze v navyšování sazeb ECB neuvažuje, naopak počítá s navyšováním sazeb i na červencovém zasedání.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (květen)
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – finální údaj (květen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (květen)
USA: Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity – předběžný odhad (květen)