Eurozóna: Průmyslová produkce v březnu meziměsíčně poklesla o 4,1 procenta, meziročně si pak pohoršila pouze o 1,4 procenta.
Polsko: Dubnový index spotřebitelských cen se v dubnu dle finálního údaje meziměsíčně navýšil o 0,7 procenta. Pokud jde o jeho meziroční srovnání, zde už byl nárůst podstatně větší, a sice na úrovni 14,7 procenta. Zahraniční obchod skončil v březnu přebytkem ve výši 1,64 miliardy eur.
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku se aktuálně drží na úrovni -31,8 bodu. Ještě minulý měsíc se přitom pohyboval na hodnotě 10,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Začátek nového obchodního týdne koruně moc dobře nevyšel. A nejen z pohledu jejího výkonu vůči jednotné evropské měně. Zatímco časně zrána bylo jedno euro k dostání v kurzu 23,61 CZK/EUR, pozdě odpoledne si investoři museli připravit o haléř víc. To vše navzdory skutečnosti, že si česká měna v průběhu dne hned dvakrát docela významně polepšila.
USDCZK & PLNCZK: Velmi podobný vývoj byl v pondělí vidět rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde zprvu tuzemská měna posílila, a poté ještě jednou, nakonec se ale i tady musela smířit s porážkou, jež vyústila v nárůst devizového kurzu na úroveň 21,74 CZK/USD. Ani v rámci třetího námi sledovaného měnového páru si koruna vítězství nepřipsala. Radoval se polský zlotý, který především zásluhou silného odpoledne navýšil směnný kurz na hodnotu 5,24 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Jak si v pondělí vedly ostatní středoevropské měny? Zadařilo se maďarskému forintu, jenž si mírně polepšil z dřívějších 369,8 HUF/EUR na konečných 369,3 HUF/EUR. A posílil také polský zlotý, jemuž se povedlo stlačit devizový kurz na nejnižší hodnotu od poloviny loňského února. Jedno euro je na tamních trzích aktuálně k dostání za pouhých 4,510 PLN.
EURUSD: Dlouho to vypadalo, že si euro spraví chuť na hlavním měnovém páru. Ostatně, byla to právě evropská měna, která zaznamenávala jeden zisk za druhým. Nakonec ale vše ztratila v poslední hodině obchodování, a tak se ve výsledku nic nezměnilo - zavírací kurz byl naprosto stejný jako ten ranní, jeho hodnota činila 1,087 USD/EUR.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Vývoj HDP (Q1/2023), vývoj zaměstnanosti, obchodní bilance (březen), index ekonomického sentimentu ZEW (květen), projev šéfky ECB Christine Lagardeové.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (květen).
Polsko: Vývoj HDP (Q1/2023), jádrová inflace (duben).
USA: Maloobchodní tržby (duben), průmyslová produkce (duben), projevy členů Fedu (Bostic, Barr, Loganová).