ČR: Běžný účet platební bilance skončil v březnu schodkem ve výši 17,63 mld. Kč.
Eurozóna: Průmyslová produkce v březnu klesla o 1,8 % m/m a o 0,8 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 2,0 % m/m a o 12,4 % r/r.
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v květnu klesá na 59,1 b. Americký senát schválil další mandát (4 roky) pro současného guvernéra americké centrální banky (Fed) J. Powella.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna v závěru týdne navázala na zisky, které si na měnovém páru s eurem připsala ve čtvrtek. Již v dopoledních hodinách zamířila hlouběji pod hladinu 25,0 CZK/EUR a na konci odpoledne se obchodovalo mírně pod úrovní 24,80 CZK/EUR. K posílení koruny pomohly stejně jako předešlý den pokračující intervence ze strany České národní banky (ČNB). Ta zároveň v pátek zveřejnila záznam z posledního zasedání, které proběhlo 5. května. Pro zvýšení sazeb (hlavní sazba na 5,75 %, diskontní sazba na 4,75 %, lombardní sazba na 6,75 %) hlasovalo pět členů bankovní rady, dva pak byli pro zachování sazeb beze změny (O. Dědek, A. Michl). Všichni se shodli na tom, že se struktura inflačních tlaků vlivem války na Ukrajině výrazně vychýlila od domácích poptávkových k vnějším nabídkovým a nákladovým vlivům. Domácí poptávkové inflační vlivy však dle některých členů (Rusnok, Benda, Holub) zůstávají i nadále silné a samy od sebe neodezní. O. Dědek a A. Michl se však domnívají, že cenové tlaky jsou převážně vnějšího charakteru a není tak nutné na ně reagovat dalším zvyšováním sazeb. Dle jejich názoru by bylo vhodnější několik měsíců vyčkat a průběžně vyhodnocovat vývoj. Stávající guvernér J. Rusnok však upozorňuje, že od započetí cyklu utahování měnové politiky ještě neuplynul ani rok a na vyhodnocování dopadu zvyšování sazeb je tedy ještě brzy. Vyšší tuzemskou inflaci v porovnání s evropským průměrem lze kromě toho dle něj vysvětlit i specifiky české ekonomiky – extrémně napjatým trhem práce, velmi uvolněnou fiskální politikou či přehřátým trhem s nemovitostmi.
USDCZK& PLNCZK: České měně se v pátek dařilo také vůči americkému dolaru, když zamířila pod hladinu 23,85 CZK/USD. Zisky si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, na konci odpoledne probíhalo obchodování pod hladinou 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který oslabil na úroveň 385,5 HUF/EUR (dvouměsíční minima forintu). Mírné ztráty si vůči euru připsal také polský zlotý, když oslabil těsně pod hladinu 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se na konci pátečního odpoledne obchodovalo mírně pod hladinou 1,040 USD/EUR. Americký senát schválil další čtyřletý mandát pro stávajícího guvernéra Fedu J. Powella.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (duben)
Eurozóna: Zahraniční obchod (březen)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrová složka (duben)
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (květen)