ČR: Ceny průmyslových výrobců v únoru meziročně povyskočily o 1,4 % meziměsíčně pak o polovinu této hodnoty, maloobchodní tržby oproti tomu v lednu meziročně po odečtení kalendářních vlivů poklesly o 6,5 %, meziměsíčně dokonce o 6,6 %.
Polsko: Index spotřebitelských cen se v únoru meziročně zvýšil o 2,4 %, ve srovnání s lednem pouze o 0,5 %.
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku dosahuje aktuálně hodnoty 17,4 bodu, což je o 5,3 bodu více než v předchozím měsíci.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Hlavní událostí prvního dne třetího březnového týdne bylo zveřejnění statistických údajů ohledně vývoje tuzemských maloobchodních tržeb. Ty poklesly o 6,5 procenta meziročně, respektive o 6,6 procenta meziměsíčně. V lednu se oproti prosinci po sezónním očištění výrazně propadly především tržby za nepotravinářské zboží, a to o 12,7 procenta. Právě tato část maloobchodu je celkově nejvíce zasažena vládními omezeními. Pomyslným vítězem restriktivních vládních opatření naopak zůstaly internetové obchody. Prodeje přes internet a pomocí zásilkové služby meziročně vzrostly o více jak třetinu a podobně vysoké růstové tempo si udrží i v únoru. Zpomalení meziroční dynamiky lze očekávat až od března, ale rozhodně ne z toho důvodů, že by se spotřebitelé začali od internetových prodejců odklánět, nýbrž kvůli vysoké srovnávací základně z loňského března. Se začátkem pandemie v ČR byl totiž loňský březen prvním měsícem, kdy došlo k razantnímu nárůstu prodejů přes internet. A jak se během pondělka vyvíjela situace na devizových trzích? Pokud jde o měnový pár české koruny a eura, pak je nutno podotknout, že k žádné zásadní změně nedošlo. I když kurz v průběhu dne osciloval oběma směry, jeho ranní i odpolední hodnota zůstala vesměs stejná - poblíž 26,18 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Jiná situace nastala na devizovém trhu, kde se koruna směňuje za dolar a naopak. I přes pár jistých zaváhání totiž americká měna dokázala posílit, díky čemuž museli investoři na konci obchodního dne za jeden dolar dát 21,97 Kč. Opačný vývoj jsme mohli sledovat na měnovém páru s polským zlotým. Zde pro změnu za pomyslný delší konec provazu tahala koruna, jež dokázala kurz stlačit na hodnotu 5,70 CZK/PLN.
EURHUF&EURPLN: Maďarský forint si na úvod nového týdne pohoršil, byť jen velmi nepatrně. Z ranních 367,1 HUF/EUR se jeho kurz navýšil na pozdějších 367,3 HUF/EUR. Také zbylá středoevropská měna v pondělí zaváhala – zatímco ráno bylo jedno euro k dostání za 4,582 zlotého, odpoledne už byl kurz 4,59 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se sice misky vah přelévaly každou hodinu z jedné strany na druhou, celkový trend hrál nicméně ve prospěch dolaru, který stáhl kurz na hodnotu 1,192 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (leden).
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu (březen).
Německo: Index ekonomického sentimentu (březen).
Polsko: Běžný účet platební bilance (leden).
USA: Maloobchodní tržby (únor), průmyslová produkce (únor), index cen vývozu a dovozu (únor).