Eurozóna: Průmyslová produkce v prosinci poklesla o 1,1 % m/m a o 1,7 % r/r. V zahraničním obchodu se zbožím v prosinci export vzrostl o 9,0 % r/r, import o 8,7 % r/r a obchodní bilance skončila schodkem 8,8 mld. eur.
Polsko: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 2,4 % m/m a o 17,2 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku v únoru vzrostl na -5,8 z lednových -32,9 bodu. Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 3 % m/m. Průmyslová produkce v lednu oproti prosinci stagnovala a vzrostla o 0,8 % r/r. Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB v únoru vzrostl na 42 z lednových 35 bodů.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna ve středu vůči euru opět posílila a během odpoledne se dostala těsně nad hladinu 23,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Z technického pohledu zatím krátkodobě nic nenaznačuje tomu, že by se mělo kontinuální posilování koruny zastavit.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala primárně v rozmezí 22,10 – 22,20 CZK/USD a oslabování eura na EURUSD se do obchodování promítlo jen omezeně. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování několik haléřů pod hranicí 5 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn středu maďarský forint udržel většinu úterních zisků a obchodovalo se především v okolí hladiny 380 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru držel v rozmezí 4,75 – 4,78 PLN/EUR. Růst lednové inflace v Polsku (17,2 % r/r) mírně zaostal za tržním konsenzem. Jádrová složka inflace však pravděpodobně dále zrychlila a v února má inflace potenciál k dalšímu meziročnímu zrychlení s ohledem na nižší statistickou základnu.
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se od 6. února drží v krátkodobém bočním trendu 1,066 – 1,08 USD/EUR, přičemž v průběhu středy euro oslabilo a zamířilo pod hladinu 1,07 USD/EUR. Od začátku února byly zveřejněny tři velmi důležité lednové statistiky z USA (tvorba pracovních míst NFP, spotřebitelská inflace, maloobchodní tržby) a všechny naznačily, že si americká ekonomika drží stále poměrně silné růstové tempo s vyšší inflační dynamikou. Konkrétně včera byla zveřejněna až překvapivě silná čísla z lednového maloobchodu (3 % m/m) a 2,3 % m/m po očištění o volatilní automobily. V první polovině února tak Americká centrální banka (Fed) dostala jednoznačné argumenty k tomu, aby dále zvyšovala úrokové sazby. Zatímco na konci ledna se na finančním trhu spekulovalo o tom, jestli se Fed vůbec dostane s hlavní úrokovou sazbou nad 5 %, tak nyní je otázka zda v březnu a ve 2. čtvrtletí Fed kumulovaně zvedne sazby o 50 či 75 bazických bodů. Pravděpodobnost posílení dolaru směrem k úrovni 1,05 USD/EUR se tak podle nás pro nejbližší dny zvyšuje.
USA: Index cen průmyslových výrobců (leden), Stavební povolení a zahájené stavby domů (leden), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 11/2), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (únor), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Mesterová, Bullard, Cooková