Eurozóna: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 4,6 % r/r. Bilance zahraničního obchodu skončila v prosinci schodkem ve výši 4,6 mld. eur. Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru klesá na 48,6 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v únoru roste na 54,3 b. Dílčí hodnocení současné situace v únoru roste na -8,1 b.
Polsko: Spotřebitelské ceny v lednu dle předběžného odhadu vzrostly o 1,9 % m/m a o 9,2 % r/r. Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle předběžného odhadu vzrostl o 1,7 % k/k a o 7,3 % r/r.
USA: Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 1,0 % m/m a o 9,7 % r/r. Index výrobní aktivity z okolí New Yorku v únoru vzrostl na 3,1 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem dařilo, téměř v průběhu celého dne převládal v jejím případě posilující trend. V odpoledních hodinách pak zamířila pod hladinu 24,40 CZK/EUR. Guvernér České národní banky (ČNB) V. Rusnok uvedl, že zvýšení úrokových sazeb na březnovém zasedání nelze vyloučit. Pokud by k tomu došlo, dle jeho slov by však mělo jít spíše o „drobné“ navýšení.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru české koruny a amerického dolaru. Koruna postupně zamířila pod hladinu 21,50 CZK/USD a umazala tak pondělní ztráty. Vůči polskému zlotému se jí však ztráty z úvodu týdne umazat nepodařilo, a naopak je dále prohloubila, když oslabila k hladině 5,42 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze středoevropských měn se dařilo maďarskému forintu, který na měnovém páru s eurem posílil na úroveň 354 HUF/EUR na konci odpoledne. Vůči společné evropské měně se dařilo rovněž polskému zlotému, když navázal na pondělní zisky a zamířil pod úroveň 4,50 PLN/EUR. Příjemně překvapil předběžný odhad polského hrubého domácího produktu v posledním loňském čtvrtletí, který vzrostl o 7,3 % r/r a o 1,7 % k/k a v meziročním srovnání překonal tržní odhady. Jde přitom již o třetí růst v řadě, což ukazuje, že se polská ekonomika i nadále zotavuje z pandemické krize.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo euru, které umazalo pondělní ztráty a zamířilo do blízkosti úrovně 1,135 USD/EUR, kde se obchodovalo na konci odpoledne. Dle aktuálních dat institutu ZEW vzrostla v únoru důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku, a to nejvíce od července 2021. Dotazovaní očekávají zmírnění pandemických omezení, pokles inflace a v první polovině letošního roku pak ekonomické oživení.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (4. čtvrtletí)
Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec)
Polsko: Průmyslová produkce (prosinec)
USA: Průmyslová produkce (leden), Maloobchodní tržby (leden), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (únor), Záznam ze zasedání Fedu