Eurozóna: Průmyslová produkce v listopadu vzrostla o 0,2 % m/m, avšak poklesla o 1,5 % r/r. V zahraničním obchodu v listopadu export poklesl o 2,9 % r/r a import o 4,6 % r/r s přebytkovou obchodní bilancí ve výši 20,7 mld. eur.
Německo: Hrubý domácí produkt podle prvního odhadu v roce 2019 vzrostl o 0,6 %.
Polsko: Růst spotřebitelských cen byl v prosinci potvrzen na 0,8 % m/m a 3,4 % r/r.
USA: Index výrobní aktivity z okolí New Yorku v lednu vzrostl na 4,8 z prosincových 3,5 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila těsně pod hladinu 25,10 CZK/EUR na post-intervenční maximum a na nejsilnější úrovně od ledna 2013. Ke kurzu koruny a měnové politice se včera vyjádřili členové bankovní rady České národní banky (ČNB). Viceguvernér T. Nidetzký prohlásil, že současné posilování koruny ovlivní rozhodování centrálních bankéřů na nadcházejícím únorovém zasedání bankovní rady. V. Benda, největší jestřáb v bankovní radě, prohlásil, že poslední statistiky z domácí ekonomiky příliš nezměnily jeho názor na nastavení měnové politiky, když rychlejší růst prosincové inflace (3,2 % r/r) podle něj může znamenat pomalejší návrat inflace na inflační cíl ČNB, tj. na 2 %. Podle Bendy se teprve uvidí, zda aktuální posilování koruny v letošním roce bude novým trendem či zda je jen dočasné. V každém případě je silnější kurz koruny faktorem, který momentálně utahuje měnovou politiku. Na únorovém zasedání ČNB tak lze podle nás s ohledem na rychlejší inflaci, silnější kurz koruny a novou makroekonomickou prognózu ČNB počítat s velmi zajímavou diskuzí centrálních bankéřů (pro vyšší sazby opět nepochybně zvedne ruku zmiňovaný V. Benda). Stabilita úrokových sazeb však podle nás zůstává i nadále pravděpodobnějším scénářem.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu posílila těsně nad hladinu 22,50 CZK/USD a vůči polskému zlotému převažovaly obchody pod úrovní 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint po dopoledním posílení následně vrátil zpět nad hladinu 333 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,22 – 4,23 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v rozmezí 1,113 – 1,116 USD/EUR, když se vyčkávalo na podpis první části obchodní dohody mezi USA a Čínou. Včera byl rovněž zveřejněn první odhad vývoje německé ekonomiky v loňském roce s růstem o 0,6 %. Německá ekonomika tak roste již desátý rok v řadě a jedná se o nejdelší období růstu od sjednocení Spolkové země. Zároveň je však nutné zdůraznit, že tempo růstu HDP loni výrazně zpomalilo a Německo ve 3. čtvrtletí loňského roku jen těsně uniklo technické hospodářské recesi.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (prosinec)
Eurozóna: Zápis z prosincového zasedání Evropské centrální banky
Německo: Index spotřebitelských cen (prosinec)
Polsko: Jádrový index spotřebitelských cen (prosinec)
USA: Maloobchodní tržby (prosinec), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 11. ledna)