ČR: Běžný účet platební bilance v únoru skončil přebytkem ve výši 26,6 mld. korun.
Eurozóna: Průmyslová produkce v únoru poklesla o 0,2 % m/m a 0,3 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v únoru skončil schodkem ve výši 1,39 mil eur.
USA: Ceny vývozu v březnu vzrostly o 0,7 % m/m a ceny dovozu o 0,6 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle indexu Michiganské univerzity v dubnu poklesla na 96,9 z březnových 98,4 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru probíhalo i v závěru minulého týdne bez významnějších pohybů několik haléřů nad hladinou 25,60 CZK/EUR. A v poklidném duchu by se mělo obchodovat i v nadcházejícím týdnu, který má navíc jen čtyři pracovní dny. Běžný účet platební bilance byl v únoru solidně přebytkový, k čemuž pomohla především aktivní bilance zboží a služeb. Vzhledem k tomu, že se pozvolna blíží (2. května) zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), tak lze očekávat, že se k výši úrokových sazeb začnou intenzivněji vyjadřovat i centrální bankéři. Zde se však obávám, že se toho moc zajímavého nedozvíme, když od většiny členů bankovní rady pravděpodobně uslyšíme odpověď typu – počkám si, co přinese nová makroekonomická prognóza.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek dopoledne posílila pod hladinu 22,70 CZK/USD a zisky dokázala udržet i v odpoledních hodinách. Na měnovém páru s polským zlotým koruna v pátek odpoledne oslabila a obchodování se přesunulo těsně pod hranci 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek dokázal mírně posílit a zamířit pod hladinu 322 HUF/EUR. A dařilo se i polskému zlotému, který ke konci odpoledne zamířil pod hladinu 4,28 PLN/EUR, na nejsilnější hodnoty za poslední tři týdny.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru minulého týdne dařilo euru, které vůči americkému dolaru již během pátečního dopoledne zamířilo nad hladinu 1,13 USD/EUR, na nejsilnější hodnoty za poslední téměř tři týdny. Co přesně stálo za posílením eura lze jen spekulovat, když společně evropské měně nepochybně pomohly technické faktory (např. aktivace příkazů stop-loss kolem hladiny 1,13). Únorová čísla z průmyslu ukázala, že jednou ze zemí, která se potýká s největšími problémy, je Německo. Spolková země dohromady tvoří cca 1/3 celkového průmyslu EU. Naopak vývoj průmyslu ve středoevropských ekonomikách, především v Maďarsku a v Polsku, zůstává až překvapivě silný.
Očekávaná data a události
Polsko: Index spotřebitelských cen (březen)
USA: Index výrobní aktivity z oblasti New Yorku (duben)