Slovensko: Index spotřebitelských cen v březen -0,5 % r/r.
Německo: Německé ekonomické instituty očekávají zpomalení růstu německé ekonomiky v letošním roce na 1,6 %.
Eurozóna: Harmonizovaná inflace v březen v +1,2 % m/m a +0,0 % r/r.
USA: Index spotřebitelských cen v březen +0,1 % m/m a +0,9 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 253 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: K vývoji koruny na měnovém páru s eurem stále nelze napsat nic nového. Kurz je nadále přikovaný jen lehce nad hranící 27 CZK/EUR a pravděpodobně na současných hodnotách zůstane i v příštích týdnech. Co se týče ekonomického kalendáře, tak včera zel prázdnotou, a ani dnes nenabídne žádné novinky.
USDCZK & PLNCZK: Včera byla volatilita koruny vůči americkému dolaru podstatně nižší, než ve středu. Obchodování probíhalo v pásmu 23,91 – 24,05 CZK/USD a v pozdních odpoledních hodinách se koruna kotovala na hladině 23,98 CZK/USD. Na páru se zlotým se koruně podařilo mírně posílit. Ukončila v blízkosti 6,287 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se dostaly do červených čísel. Forint umazal zisky ze středy a obchodní seance ukončil na 311,2 HUF/EUR. Zlotý oslabil lehce nad hranici 4,30 PLN/EUR. Momentálně je nejslabší za poslední měsíc.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se toho včera příliš zajímavého neodehrálo. Po rušné středě se obchodování uklidnilo a eurodolar akorát hledal novou rovnováhu. Během dne sice došlo k menším výkyvům na obě strany, nicméně eurodolar nakonec završil evropskou seanci na původních hodnotách z rána, tedy kolem 1,126 USD/EUR. Ekonomický kalendář nabídl data jak z eurozóny, tak ze Spojených států. Z eurozóny však přišla akorát březnová inflace, jejíž dynamika minulý měsíc v meziročním srovnání stagnovala. Nejedná se o nijak povzbudivý výsledek, přesto ale předčil očekávání a eurozóna se tak opět vyprostila z deflace. Americká inflace naopak mírně zklamala. Její zpomalení nahrává spekulacím, že americká centrální banka (Fed) bude se zvyšováním sazeb zdrženlivější. Na druhou stran, čísla z trhu práce dopadla opět pozitivně, jelikož nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti pokračují v klesajícím tempu.
Očekávaná data a události
Slovensko: Průmyslové objednávky (únor)
Eurozóna: Obchodní bilance (únor)
USA: Průmyslová produkce (březen), Newyorský Fed Index (duben), Využití průmyslových kapacit (březen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (duben), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (únor)