ČR: Běžný účet platební bilance skončil v loňském roce rekordním přebytkem ve výši 52,6 mld. korun.
Eurozóna: Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 0,9 % m/m a o 0,6 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,6 % m/m a o 2,2 % r/r. Hodnota indexu ekonomického sentimentu ZEW se v březnu zvýšila na 12,8 bodu.
Polsko: Spotřebitelská inflace v únoru zrychlila na 2,2 % r/r z lednových 2,1 % r/r.
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v únoru mírně poklesl na 105,3 bodu. Ceny v průmyslu v únoru vzrostly o 0,3 % m/m, respektive o 2,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru pokračovalo na spotovém trhu obchodování v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Úterý nebylo bohaté na domácí ekonomická data s výjimkou zveřejnění předběžných výsledků platební bilance za 4. čtvrtletí loňského roku i za celý loňský rok. Běžný účet platební bilance vykázal loni rekordní přebytek ve výši 52,6 mld. korun. Přebytkový běžný účet by měl za jinak neměnných okolností vést k posílení koruny, což se loni s ohledem na probíhající intervenční režim ČNB nestalo. Dnešek bude na domácí ekonomické statistiky zajímavější, když budou zveřejněna lednová data z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý opět mírně oslabila a obchodování se přesunulo směrem k úrovni 25,40 CZK/USD. Klíčový pro vývoj koruny k americké měně bude dnešek, když se večer dozvíme, zda Americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Vůči polskému zlotému koruna v úterý mírně oslabila a dostala se na úroveň 6,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v úterý posílil a v závěru dne zamířil pod hladinu 311 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, který se během úterního odpoledne pohyboval kolem úrovně 4,32 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru druhý den v řadě mírně oslabovalo a dostalo se k úrovni 1,063 USD/EUR. Zveřejněná data z eurozóny se do kurzu eura nepromítla. Dnešek již bude o něčem jiném a především pozdě večer je nutné počítat s výraznými pohyby. Odpoledne se dočkáme předkrmu v podobě amerických statistik (inflace, maloobchod) a na závěr dne se od Americké centrální banky (Fed) dozvíme, zda se po prosinci odhodlá i v březnu zvýšit úrokové sazby. Trh je se zvýšením sazeb téměř stoprocentně počítá, přesto existuje i možnost, že Fed se zvýšením sazeb ještě posečká. Případné nezvýšení sazeb by se odrazilo do oslabení dolaru. Naopak v případě, že Fed sazby zvýší, měli bychom vidět spíše posílení dolaru. Důležité informace však nabídne i nová aktualizovaná prognóza Fedu včetně tzv. mediánového odhadu (kolikrát Fed plánuje zvýšit letos a v roce 2018 úrokové sazby).
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby, Průmyslová a stavební produkce (leden)
Polsko: Index spotřebitelských cen – jádrový (únor)
Nizozemsko: Parlamentní volby
USA: Index spotřebitelských cen (únor), Maloobchodní tržby (únor), Zasedání Americké centrální banky (Fed)