ČR: Běžný účet platební bilance v říjnu skončil schodkem 34,76 mld. korun. Novými členy bankovní rady České národní banky byli od ledna jmenováni J. Kubíček a J. Procházka.
Eurozóna: Průmyslová produkce v říjnu poklesla o 2,0 % m/m a vzrostla o 3,4 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v říjnu skončil schodkem 549 mil. eur.
USA: Americká centrální banka (Fed) v souladu s tržním odhadem zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 0,50 p. b. do rozmezí 4,25 – 4,50 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu mírně posílila, ale jinak zůstává „přivázaná“ k hladině 24,30 CZK/EUR. Nic na tom včera nezměnil opět hluboce schodkový běžný účet platební bilance (34,8 mld. korun), k čemuž přispívala negativní bilance se zbožím a službami a odliv dividend. Koruna nereagovala (samozřejmě nelze zcela vyloučit intervenci ČNB) ani na jmenování nových členů bankovní rady České národní banky (ČNB), kterými se stali J. Kubíček a J. Procházka, kteří od ledna nahradí dvojici M. Mora a O. Dědek. A pro doplnění novým viceguvernérem byl ledna jmenován J. Frait. Bankovní rada ČNB v novém složení a s odchodem M. Mory se podle nás pravděpodobně názorově posune ještě o něco více proti dalšímu zvyšování úrokových sazeb.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna během středy posílila pod hladinu 22,80 CZK/USD, ale především se vyčkávalo na výsledek večerního zasedání americké centrální banky (Fed). Vůči polskému zlotému pokračovalo obchodování těsně pod hladinou 5,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera výrazně posílil maďarský forint, který zamířil k úrovni 405 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,68 – 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v průběhu středy obchodovalo v rozmezí 1,062 – 1,067 USD/EUR a vyčkávalo se na večerní zasedání americké centrální banky (Fed). Fed večer v souladu s tržním odhadem zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů do rozmezí 4,25 -4,50 %. Z pohledu dolaru se však klíčové body koncentrovaly do nové prognózy Fedu a do tiskové konference s J. Powellem. Z pohledu prognózy je vzkaz Fedu jasný – kvůli pomalejšímu návratu inflace na inflační cíl je Fed ochoten zajít se zvýšením sazeb výše (mediánový odhad na úrovni 5,1 % pro rok 2023 implikuje ještě další zvýšení sazeb kumulativně o 75 bodů) a držet sazby vysoko po delší dobu a zároveň tolerovat slabší růst HDP i vyšší nezaměstnanost. Powell zmínil, že zvolnění inflace v říjnu a v listopadu Fed kvituje, ale potřebuje další důkazy o zvolňování inflačních tlaků. Dolar v reakci na rozhodnutí Fedu sice posílil, ale je otázkou, zda si bude schopen připsat zisky i ve druhé polovině tohoto týdne. Dnes odpoledne je pro změnu na programu velmi důležité zasedání Evropské centrální banky, kde lze očekávat rovněž zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky
Polsko: Index spotřebitelských cen (listopad) – finální údaj
USA: Maloobchodní tržby (listopad), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 10/12), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (prosinec), Průmyslová produkce (listopad)