ČR: Běžný účet platební bilance v srpnu skončil schodkem ve výši 10,7 mld. Kč.
Eurozóna: Průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 0,4 % m/m a poklesla o 2,8 % r/r (tržní odhad pokles o 2,5 %).
Polsko: Běžný účet platební bilance v srpnu skončil schodkem ve výši 606 mil. eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Během pondělí převažovalo obchodování české koruny vůči euru nad hladinou 25,80 CZK/EUR. V odpoledních hodinách oslabovala až do blízkosti hranice 25,85 CZK/EUR, později se jí podařilo část těchto ztrát umazat. I přesto si však nedokázala udržet páteční zisky. Včera zveřejněná data o srpnové platební bilanci skončila přibližně v souladu s tržním očekáváním, a to ve schodku 10,7 mld. Kč. Zároveň však mezinárodní ratingová agentura Moody’s zhoršila výhled českého bankovního sektoru z pozitivního na stabilní. Jako hlavní důvod uvedla především zpomalení hospodářského růstu. Očekává tak v České republice mírné zhoršení kvality úvěrového portfolia, i přesto však dle agentury kvalita úvěrů v ČR zůstává jednou z nejlepších ve střední a východní Evropě.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna rovněž nedokázala udržet páteční zisky. V dopoledních hodinách sice mírně posilovala pod hranici 23,40 CZK/USD, později však začala oslabovat a v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 23,43 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým v pondělí koruna zamířila až nad hladinu 6,01 CZK/PLN (nejslabší hodnoty od konce července).
EURHUF & EURPLN: Obchodování maďarského forintu vůči euru v pondělí probíhalo převážně v rozmezí 331-332 HUF/EUR. Polskému zlotému se vůči euru podařilo po nedělních parlamentních volbách a vítězství vládnoucí strany PiS připsat další zisky. V pondělí zamířil až k hladině 4,29 PLN/EUR a dosáhl tak po dvou a půl a měsících nového maxima.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pondělí euro vůči dolaru umazalo část pátečních zisků, v závěru odpoledne se obchodovalo v okolí hladiny 1,103 USD/EUR. Úterý přinese zajímavá data z Německa i celé eurozóny ohledně aktuální důvěry investorů a analytiků v ekonomiku, v září tento index sentimentu v obou případech vzrostl (i když stále setrvával v záporných číslech). Vzhledem k pokračující nejistotě zejména v souvislosti s brexitem však není příliš pravděpodobné další zlepšení.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (říjen)
Polsko: Index spotřebitelských cen (září)
USA: Index výrobní aktivity pro oblast New Yorku (říjen)