ČR: Běžný účet platební bilance skončil v 1. čtvrtletí přebytkem ve výši 74,6 mld. Kč.
Eurozóna: Průmyslová produkce v dubnu klesla o 17,1 % m/m a o 28,0 % r/r.
USA: Ceny vývozu v květnu vzrostly o 0,5 % m/m, meziročně klesly o 6,0 %. Ceny dovozu v květnu vzrostly o 1,0 % m/m, meziročně klesly o 6,0 %. Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity v červnu roste na 78,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V průběhu pátečního dopoledne koruna směřovala k hranici 26,65 CZK/EUR, postupně však oslabovala a v závěru odpoledne se obchodovalo mírně nad 26,75 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Česká měna oslabila také vůči americkému dolaru, ke konci pátečního odpoledne probíhalo obchodování na tomto měnovém páru v blízkosti hladiny 23,80 CZK/USD. Ještě v dopoledních hodinách se vůči polskému zlotému koruna pohybovala převážně pod hranicí 6,00 CZK/PLN, později však rovněž začala ztrácet a zamířila nad tuto úroveň.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nepodařilo umazat čtvrteční ztráty a oslaboval až k hladině 347 HUF/EUR. Polský zlotý na měnovém páru s eurem naopak posílil k hladině 4,45 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v průběhu dopoledne obchodovalo převážně mírně nad hladinou 1,130 USD/EUR, během odpoledne však začalo euro ztrácet a mířilo do okolí hladiny 1,125 USD/EUR. V pátek byly zveřejněny ne příliš překvapivé statistiky dubnové průmyslové produkce v rámci celé eurozóny, která zaznamenala nejvyšší propad od počátku měření (-17,1 m/m, -28,0 % r/r). Výrazně tak překonala i 3-4 % meziměsíční pokles během finanční krize v letech 2008-2009. V rámci největších evropských ekonomik pak v důsledku koronavirové krize a souvisejících opatření průmyslová výroba poklesla v Německu o 21 % m/m, ve Francii o 20,3 % m/m, v Itálii o 19,1 % m/m a ve Španělsku o 22,4 % m/m. Nejvyšší meziměsíční propad však zaznamenalo Maďarsko (-30,5 %). Příjemně naopak překvapily výsledky průzkumu spotřebitelské důvěry v USA, která v červnu vzrostla z 72,3 b. na 78,9 b. a překonala tak tržní očekávání. Tento nárůst vychází z postupného obnovování americké ekonomiky, která byla v důsledku koronavirových opatření utlumena. Spotřebitelé však přesto zůstávají velmi obezřetní a co se týče budoucnosti cítí stále velkou nejistotu.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (duben)
Polsko: Index spotřebitelských cen (květen), Běžný účet platební bilance (duben), Obchodní bilance (duben)
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (červen)