Akcenta top

Ranní zprávy 15.05.2023

Ranní zprávy 15.05.2023
CZ2023_05_15

Klíčové události

  • ČR: Běžný účet platební bilance skončil v březnu přebytkem ve výši 11,27 mld. Kč.
  • Německo: Běžný účet platební bilance skončil v březnu přebytkem ve výši 32,4 mld. eur.
  • USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity se v květnu dle předběžného odhadu snížila na 57,7 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: České koruně se vůči společné evropské měně nedařilo ani v závěru týdne a prohloubila tak předešlé ztráty. Ještě v ranních hodinách se v pátek obchodovalo na úrovni 23,55 CZK/EUR, postupně koruna zamířila nad hladinu 23,60 CZK/EUR. Zveřejněn byl záznam z posledního zasedání České národní banky (ČNB) 3. května. Členové bankovní rady se shodli, že ke snižování úrokových sazeb v dohledné době nedojde. Debata probíhala o jejich ponechání na stávající úrovni či navýšení. Dle E. Zamrazilové (hlasovala pro ponechání sazeb) by ke zvýšení mohlo dojít v případě rychlejšího růstu mezd a pomalejšího poklesu inflace oproti prognóze. J. Kubíček se přiklání k jejich stabilitě (hlasoval pro ponechání sazeb). Ke zvýšení sazeb se přiklání K. Kubelková (došlo k posunu rizik proinflačním směrem; hlasovala v prvním kole pro 50 bazických bodů, finálně 25), navýšení o 25 bazických bodů by stejně jako T. Holub (v prvním kolem hlasování pro navýšení o 50 bazických bodů, finálně o 25 bodů) a J. Frait (hlasoval pro ponechání sazeb) vnímala spíše jako signalizační. Pro navýšení o 25 bazických bodů hlasoval také J. Procházka. Celkový poměr hlasů byl tedy 4 pro stabilitu a 3 pro zvýšení. Členové rady opět zmínili proinflační působení fiskální politiky (také hrozbu ztráty ukotvenosti inflačních očekávání a riziko mzdově-inflační spirály). Diskuse proběhla také na téma přehřátého trhu práce a rizika jeho dlouhodobějšího proinflačního působení.
  • USDCZK & PLNCZK: České měně se nedařilo ani vůči americkému dolaru a rovněž prohloubila ztráty, když postupně oslabila z hladiny 21,55 CZK/USD k úrovni 21,75 CZK/USD. Ztráty si koruna připsala také na měnovém páru s polským zlotým, kdy zamířila k hladině 5,23 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se naopak dařilo. Maďarský forint posílil k úrovni 370 HUF/EUR a umazal tak čtvrteční ztráty. Podobný vývoj bylo možné sledovat na měnovém páru polského zlotého a eura, kdy zlotý v průběhu celého dne posiloval a zakončil na hladině 4,52 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek opět dařilo americkému dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo nad hladinou 1,090 USD/EUR, postupně dolar směřoval k úrovni 1,085 USD/EUR. Euro se tak nachází na svých měsíčních minimech. Americké měně se dařilo i přes pesimistická data o spotřebitelské důvěře, která dle předběžných dat v květnu klesla na půlroční minima. K poklesu přitom došlo v obou dílčích složkách – hodnocení současných podmínek i očekávání.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Průmyslová produkce (březen)
  • Polsko: Index spotřebitelských cen – finální údaj (duben), Běžný účet platební bilance (březen), Průmyslová produkce (březen), Zahraniční obchod (březen)
  • USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (květen), Projevy členů Fedu (Bostic, Barkin, Kashkari, Cook)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností