ČR: Podle Ministerstva financí letos domácí ekonomika vzroste o 3,1 % a schodek veřejných financí v poměru HDP bude činit 8,8 %.
Eurozóna: Průmyslová produkce v únoru poklesla o 1,0 % m/m a o 1,6 % r/r.
USA: V zahraničním obchodu ceny vývozu v březnu vzrostly o 9,1 % r/r a ceny dovozu o 6,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo pod hranicí 26 CZK/EUR a česká měna si tak udržela úterní zisky. Z pohledu nových domácích makroekonomických statistik byl včerejšek nezajímavý a podobně tomu bude i dnes. K měnové politice České národní banky (ČNB) se včera vyjádřil guvernér J. Rusnok. Podle něho začne bankovní rada v květnu diskutovat o tom, jak dlouho bude ještě ČNB podporovat uvolněnou měnovou politikou domácí ekonomiku a kdy bude moci přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Spotřebitelská inflace se pravděpodobně i v dalších měsících udrží nad 2 %, ale nejistota spojená s vývojem pandemie Covidu19 přetrvává. Je proto podle nás velmi nepravděpodobné, že by ČNB přistoupila ke zvýšení sazeb ještě během 2. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se ve středu obchodovalo v širším okolí hladiny 21,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému včera koruna mírně oslabila. Obchodovalo se primárně těsně pod hladinou 5,70 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu posiloval maďarský forint a v závěru odpoledne se nacházel těsně nad hladinou 358 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého k euru se ve středu stabilizovalo v rozmezí 4,55 – 4,565 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodování odehrávalo v těsném pásmu 1,195 – 1,197 USD/EUR a živěji bylo až večer, kdy euro zamířilo nad hladinu 1,198 USD/EUR. Dnes může být testována hranice 1,20 USD/EUR, avšak udržitelné posílení eura nad tuto hladinu v nejbližších dnech zatím neočekáváme. Korekce na eurodolaru směrem k úrovni 1,19 a níže je pro nadcházející dny podle nás pravděpodobnější variantou. Z pohledu makroekonomických statistik byla středa nezajímavá. Za pozornost stál projev šéfa amerického Fedu J. Powella, podle kterého USA vstupují do období rychlého hospodářského růstu a rychlého růstu zaměstnanosti. V dlouhém období jsou podle Fedu současné schodkové vládní rozpočty obtížně udržitelné. Pokud jde o úrokové sazby, tak zvýšení sazeb před rokem 2022 je krajně nepravděpodobné. To, že je americká ekonomika na cestě rychlého oživení později večer vyplynulo i tzv. Béžové knihy amerického Fedu.
Očekávaná data a události
Německo: Index spotřebitelských cen (březen) – finální údaj
Polsko: Index spotřebitelských cen (březen) – finální údaj
USA: Maloobchodní tržby (březen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 10. dubna), Index výrobní aktivity z okolí Philadelphie (duben), Průmyslová produkce (březen)