ČR: Maloobchodní tržby v lednu klesly o 7,7 % r/r, meziměsíčně vzrostly o 0,3 %.
USA: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,4 % m/m a o 6,0 % r/r. Spotřebitelské ceny v jádrové složce vzrostly o 0,5 % m/m (zrychlení růstu) a o 5,5 % r/r (zpomalení růstu). Index optimismu mezi malými podniky NFIB v únoru vzrostl na 90,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v úterý na měnovém páru s eurem příliš nedařilo a nedokázala tak umazat ztráty z úvodu týdne, kdy zakončila v blízkosti úrovně 23,70 CZK/EUR. V průběhu včerejšího dne několikrát zamířila nad hladinu 23,80 CZK/EUR. Na konci odpoledne se pak obchodovalo mírně nad touto hranicí. Včerejšek patřil tuzemským lednovým maloobchodním tržbám. V souladu s očekáváním meziročně klesly o 7,7 %, meziroční pokles tak pokračoval již devátý měsíc v řadě. Nižší tržby byly zaznamenány u potravin (-8,0 % r/r) a nepotravinářského zboží (-9,5 % r/r), prodej pohonných hmot naopak již druhý měsíc v řadě meziročně vzrostl (ačkoli došlo ke zmírnění jeho růstu).
USDCZK & PLNCZK: Česká měna včera oslabila také vůči americkému dolaru a prohloubila tak pondělní ztráty. V průběhu dne zamířila nad hladinu 22,25 CZK/USD. Později sice posílila pod úroveň 22,15 CZK/USD, v závěru odpoledne však opět ztratila a zakončila mírně nad hladinou 22,20 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna zprvu mířila k hladině 5,09 CZK/PLN, později ale část ztrát umazala a zavírala na úrovni 5,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru mírně posílil, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 390 HUF/EUR. Polskému zlotému se včera vůči společné evropské měně naopak nedařilo a v závěru odpoledne zamířil do těsné blízkosti hranice 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera jen mírně posílil dolar, když zakončil na úrovni 1,072 USD/EUR. Data o únorové spotřebitelské inflaci v USA nijak nepřekvapily, její meziroční růst skončil v souladu s tržním očekáváním (6,0 %), došlo k jeho mírnému zpomalení oproti lednové inflaci 6,4 % r/r. Ke zpomalení růstu došlo také v meziměsíčním srovnání. Na meziměsíční bázi vzrostla pouze jádrová inflace, a to z 0,4 % na 0,5 %.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (únor)
Eurozóna: Průmyslová produkce (leden)
Polsko: Index spotřebitelských cen (únor)
USA: Ceny průmyslových výrobců (únor), Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (březen), Maloobchodní tržby (únor), Index vývoje na trhu nemovitostí NAHB (březen)