ČR: Průmyslová produkce v lednu klesla o 0,4 % m/m a vzrostla o 0,9 % r/r. Stavební produkce vzrostla o 4,2 % m/m a klesla o 5,2 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v lednu vzrostla o 0,8 % m/m a o 0,1 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v únoru dle finálních dat vzrostly o 0,7 % m/m a o 1,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU o 0,6 % m/m a o 1,6 % r/r).
Polsko: Průmyslová produkce vzrostla o 1,6 % m/m.
USA: Ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly o 0,5 % m/m a o 2,8 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v březnu dle předběžného odhadu roste na 83,0 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pátečních dopoledních hodinách se koruně na měnovém páru s eurem zprvu příliš nedařilo, když oslabila těsně pod hladinu 26,25 CZK/EUR. Po poledni se jí však podařilo tyto ztráty umazat a vrátila se pod hladinu 26,20 CZK/EUR, kam posílila ve čtvrtek. Závěr týdne patřil statistikám tuzemské průmyslové produkce. Začátek letošního roku byl z pohledu průmyslu opět poměrně příznivý. I nadále platí, že se covidová pandemie do průmyslové aktivity promítá jen omezeně, a to zejména prostřednictvím problémů v rámci dodavatelsko-odběratelských řetězců. Pohled na meziměsíční dynamiku však ukazuje, že se prudké oživování průmyslu v posledních měsících zastavilo (průmysl jako celek poklesl již třetí měsíc v řadě, což platí i pro zpracovatelský průmysl). V meziročním srovnání po očištění o kalendářní vlivy však produkce vzrostla o 0,9 %. Nové zakázky sice poklesly o 4,6 % r/r, to je však částečně dílem silné statistické základny z loňského ledna. Výrazný pokles si přitom připsaly tuzemské zakázky. Předstihové indikátory naznačují, že se průmyslu bude slušně dařit i v nejbližších měsících. Průmyslové podniky však zároveň stále více trápí rostoucí ceny vstupů a prodlevy v dodávkách.
USDCZK & PLNCZK: Podobně probíhalo v závěru týdne také obchodování koruny vůči americkému dolaru. Dopoledne česká měna zamířila mírně nad hranici 22,0 CZK/USD, později však v jejím případě převládl posilující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo pod hladinou 21,95 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovalo obchodování v rozmezí 5,70 – 5,72 CZK/PLN, v souhrnu koruna vůči zlotému mírně oslabila.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek maďarskému forintu na měnovém páru s eurem nepodařilo udržet čtvrteční tisky, kdy posílil pod hladinu 365 HUF/EUR. V průběhu dne si převážně připisoval ztráty a na konci odpoledne probíhalo obchodování na hladině 366,5 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru nejprve oslabil nad hladinu 4,590 PLN/EUR, později ztráty umazal a obchodovalo se na hladině 4,582 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v pátek se euro nejprve přibližovalo k hladině 1,190 USD/EUR, po poledni si však převážně připisovalo zisky a posílilo do blízkosti hladiny 1,195 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Ceny průmyslových výrobců (únor), Maloobchodní tržby (leden)
Polsko: Index spotřebitelských cen (únor)
USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (březen)