ČR:Spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 0,1 % m/m a 2,8 % r/r. V zahraničním obchodu v březnu vývozní ceny vzrostly o 2,6 % r/r a dovozní ceny o 2,8 % r/r.
USA: Čína uvalila recipročnícla ve výši 5–25 % na dovoz amerického zboží ve výši 60 mld. dolarů s platností od 1. června.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne oslabila a obchodování se přesunulo těsně pod hladinu 25,80 CZK/EUR, na nejslabší hodnoty od začátku dubna. Ztráty ve výši zhruba 5 haléřů si koruna připsala hned v pondělí ráno, když negativně reagovala na pozvolnější růst dubnové inflace. Z domácích makroekonomických statistik včera stála za pozornost spotřebitelská inflace za duben, jejíž meziroční růst o 2,8 % zaostal za tržním očekáváním ve výši 3,0 % i za prognózou České národní banky (ČNB) s 2,9 %. K meziměsíčnímu růstu inflace v dubnu přispěly především dražší pohonné hmoty a oblečení s obuví. Levnější byl naopak alkohol a v souhrnu i potraviny. V meziročním srovnání zůstávají i nadále hlavním zdrojem růstu inflace náklady spojené s bydlením včetně energií, které přispívají více jak z poloviny k celkovému růstu spotřebitelské inflace. Růst spotřebitelské inflace podle mě kulminoval již v březnu a přes 3 % se již letos s největší pravděpodobností nepodíváme. V nadcházejících měsících lze očekávat další zpomalení spotřebitelské inflace směrem k 2,5 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru dokázala koruna v pondělí zkraje odpoledne posílit k hladině 22,90 CZK/USD, avšak v souhrnu za celý den si významnější zisky připsat nedokázala. Na měnovém páru s polským pokračovalo obchodování cca 1-2 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úvodu nového týdne pohyboval zhruba v rozmezí 323,50 – 324,50 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru v pondělí ráno oslabil nad hladinu 4,30 PLN/EUR, kde se pohyboval po zbytek dne.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v pondělí vůči dolaru mírně posílilo až na odpoledních 1,126 USD/EUR, avšak v souhrnu za celý den si významnější zisky připsat nedokázalo. Odpolední posílení eura lze odůvodnit tak, že rostoucí riziko eskalace obchodní války mezi USA a Čínou zvyšuje pravděpodobnost, že Americká centrální banka (Fed) v závěru letošního roku sníží úrokové sazby. Makroekonomický kalendář v eurozóně a v USA byl včera prázdný a v centru pozornosti byl eskalující obchodní konflikt mezi USA a Čínou. Čína oznámila reciproční zavedení cel na americké zboží v hodnotě 60 mld. dolarů.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (březen)
Eurozóna: Průmyslová produkce (březen)
Německo: Index spotřebitelských cen (duben) – finální údaj, Index ekonomického sentimentu ZEW (květen)
Polsko: Běžný účet platební bilance (březen)
USA: Index NFIB optimismu mezi malými podniky (duben), Indexy cen vývozu a dovozu (duben)