Německo:Spotřebitelské ceny se v listopadu dle finálních dat snížily o 0,8 % m/m a o 0,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU klesly o 1,0 % m/m a o 0,7 % r/r).
USA:Ceny průmyslových výrobců v listopadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 0,8 % r/r. Spotřebitelská důvěra v prosinci dle Michiganské univerzity roste na 81,4 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna v pátek dopoledne nejprve na měnovém páru s eurem posílila těsně pod hladinu 26,30 CZK/EUR, později však u ní již převažoval oslabující trend a v závěru odpoledne zamířila nad hladinu 26,35 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost budou stát v příštím týdnu listopadové ceny průmyslových výrobců.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se v pátek české měně nepodařilo udržet čtvrteční zisky, kdy zamířila pod hladinu 21,70 CZK/USD. V průběhu dne si převážně připisovala ztráty a ke konci odpoledne oslabila nad úroveň 21,75 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovalo obchodování v rozmezí 5,93 – 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu vůči euru v závěru týdne podařilo udržet čtvrteční zisky, přestože několikrát krátce oslabil mírně nad hladinu 355 HUF/EUR. Ke konci odpoledne se již obchodovalo pod touto hranicí. Polskému zlotému se naopak příliš nedařilo, oslabil k hladině 4,44 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru týdne dařilo převážně americkému dolaru. Již od ranních hodin si připisoval zisky a ke konci odpoledne se obchodovalo mírně nad hladinou 1,210 USD/EUR. Včerejškem uplynula lhůta, kterou si stanovili britský premiér B. Johnson a šéfka Evropské komise (EK) U. von der Leyenová pro uzavření společných rozhovorů v otázce brexitu. Přestože dle Johnsona „naděje umírá poslední“, jako nejpravděpodobnější varianta se nyní jeví brexit bez dohody. Pokud tak v nejbližších dnech nedojde k překonání vzájemných rozporů mezi Británií a Evropskou unií (EU), budou od ledna pro obchod mezi členskými státy EU a Británií platit cla a kvóty dle pravidel Světové obchodní organizace (WHO). V pátek ve své zprávě uvedla německá centrální banka (Deutsche Bundesbank), že očekává mírnější pokles německé ekonomiky. Hrubý domácí produkt tak v Německu dle nového odhadu banky letos klesne o 5,5 %, namísto původních 7,1 %. Odhaduje také, že po posledním čtvrtletí letošního roku a prvním čtvrtletí 2021 dojde k prudkému oživení ekonomiky.