ČR:Běžný účet platební bilance v září skončil přebytkem ve výši 7,66 mld. Kč (tržní odhad schodek 3,0 mld. Kč).
Eurozóna:Průmyslová produkce v září vzrostla o 0,1 % m/m, meziročně však poklesla o 1,7 %.
Německo:Spotřebitelské ceny v říjnu dle finálních dat vzrostly o 0,1 % m/m a o 1,1 % r/r, harmonizovaná inflace poté vzrostla o 0,1 % m/m a o 0,9 % r/r.
Polsko:Běžný účet platební bilance v září skončil přebytkem ve výši 171 mil. EUR.
USA:Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,4 % m/m a o 1,8 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se ve středu příliš nedařilo, od ranních hodin oslabovala nad hladinu 25,50 CZK/EUR, v průběhu dne postupně mířila až do okolí hladiny 25,60 CZK/EUR. Dnešek bude patřit předběžnému odhadu vývoje tuzemské ekonomiky ve 3. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Ani na měnovém páru s americkým dolarem se koruně včera příliš nedařilo. Zejména během odpoledne si připisovala výraznější ztráty, obchodování se přesunulo do okolí hladiny 23,25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně podařilo udržet zisky, obchodování se drželo především 3-4 haléře pod hranicí 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se vůči euru příliš nedařilo, obchodování na měnovém páru s eurem se přiblížilo k hranici 335 HUF/EUR, až v závěru odpoledne začal forint mírně posilovat. Polskému zlotému se nepodařilo umazat úterní ztráty a dále mírně oslaboval do okolí hladiny 4,29 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru probíhalo obchodování převážně v okolí hladiny 1,101 USD/EUR. Spotřebitelské ceny v USA v říjnu vzrostly o trochu více než se čekalo (meziměsíčně očekáván 0,3% růst, meziročně pak 1,7% růst), spotřebitelská inflace je tak nejvyšší od března letošního roku. Meziroční růst jádrové složky inflace (bez zahrnutí cen energií a potravin) však mírně zpomalil z 2,4 % na 2,3 %. Říjnová spotřebitelská inflace v Německu však stále zůstává hluboko pod cílem Evropské centrální banky (2% inflace). Hlavní roli hraje Německo také v zářijovém poklesu průmyslové výrobě v eurozóně. Zajímavé bude dnes sledovat předběžné odhady německého hrubého domácího produktu za 3. čtvrtletí, a především zdali se potvrdí očekávání trhu v podobě 0,1% poklesu.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (3. čtvrtletí)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (3. čtvrtletí)
Německo: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (3. čtvrtletí)
Polsko: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (3. čtvrtletí), Index spotřebitelských cen (říjen)
USA: Index cen výrobců (říjen), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 9. listopadu)