ČR: Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 0,4 % m/m a o 3,4 % r/r. V zahraničním obchodu v červnu ceny vývozu vzrostly o 2,0 % r/r a ceny dovozu poklesly o 1,5 % r/r. Běžný účet platební bilance v červnu skončil přebytkem ve výši 1,81 mld. korun.
Německo: Spotřebitelské ceny po zpřesnění v červenci poklesly o 0,5 % m/m a o 0,1 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v červnu vykázal přebytek ve výši 2,482 mil. eur.
USA: Nárůst týdenního počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 8. srpna zpomalil na 963 tis. Ceny vývozu v červenci poklesly o 4,4 % r/r a ceny dovozu o 3,3 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru dokázala ve čtvrtek mírně posílit a v průběhu dne se obchodovalo i těsně pod hladinou 26,10 CZK/EUR. Výraznější zisky si však koruna přispat nedokázala. Spotřebitelská inflace v červenci překvapivě zrychlila na meziročních 3,4 %. Pod meziměsíční zvýšení inflace se tradičně (sezonní zdražení je pravidlem vždy z června na červenec) podepsaly výrazně dražší dovolené. V meziročním srovnání k růstu inflace přispěl nejvíce výrazně dražší alkohol s tabákem a dále pak potraviny a energie včetně nákladů spojených s bydlením. Ačkoliv Česká národní banka (ČNB) cíluje inflaci na 2 %, tak aktuální hodnota pro ni až takový problém nepředstavuje. Se současnou hodnotou inflace toho totiž ČNB moc nezmůže a na horizontu měnové politiky (za rok) je velmi slušná šance, že se bude inflace nacházet v blízkosti 2 %.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna ve čtvrtek rozšířila středeční zisky a seshora testovala úroveň 22 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabovala směrem k hladině 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek v případě maďarského forintu pokračovalo obchodování v okolí hladiny 345 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru posílil a během čtvrtečního odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 4,40 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek dařilo euru, které posílilo až na úroveň 1,186 USD/EUR, a to navzdory nižšímu nárůstu nově nezaměstnaných v USA. V závěru dne se obchodování vracelo směrem k hladině 1,18. Z technického pohledu je obchodování na eurodolaru v posledních dvou týdnech ohraničeno úrovněmi 1,17 na dolní a 1,19 na horní straně.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
Polsko: Hrubý domácí produkt (2. čtvrtletí) – předběžný odhad, Index spotřebitelských cen (červenec)
USA: Maloobchodní tržby (červenec), Průmyslová produkce (červenec), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (srpen)