ČR:Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,5 % m/m a o 2,8 % r/r.
Německo:Spotřebitelské ceny v červnu dle finálních dat vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,1 % r/r).
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v červnu vzrostl na 102,5 b. Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,9 % m/m a o 5,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny na měnovém páru s eurem včera probíhalo převážně v rozmezí 25,62 – 25,66 CZK/EUR. České měně se podařilo navázat na zisky z úvodu týdne a v souhrnu dále posílila k hladině 25,65 CZK/EUR, kde se obchodovalo na konci odpoledne. Spotřebitelské ceny v červnu oproti květnu vzrostly o 0,5 %. V meziročním srovnání však došlo k mírnému zpomalení spotřebitelské inflace na 2,8 % z květnových 2,9 %. Meziroční růst inflace se tak v červnu nacházel těsně nad prognózou České národní banky s 2,7 %. Meziroční růst spotřebitelské inflace se v červnu udržel pod 3 % a cenová dynamika mírně zpomalila. Do stále silného meziročního růstu inflace se i nadále významně promítá vyšší cena ropy. Za meziměsíčním zvýšením spotřebitelských cen v červnu stály především služby, kde růst činil 0,9 %, zatímco v případě zboží to bylo pouze o 0,3 %. S uvolňováním protiepidemických opatření lze pravděpodobně očekávat další zdražovaní v segmentu služeb, což bylo již částečně vidět v červnových číslech.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny s americkým dolarem sice ještě v ranních úterních hodinách probíhalo obchodování v blízkosti úrovně 21,60 CZK/USD, v průběhu dne však česká měna převážně oslabovala a v závěru odpoledne zamířila do okolí hladiny 21,70 CZK/USD. Koruna navázala na pondělní zisky vůči polskému zlotému a dále posílila na úroveň 5,60 CZK/PLN (na své nejsilnější hodnoty za poslední tři týdny).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint odevzdal na měnovém páru s eurem zisky z předešlých dnů a oslabil k hladině 357 HUF/EUR. Nedařilo se ani polskému zlotému, který vůči euru zamířil k hladině 4,575 PLN/EUR (na své nejslabší hodnoty od první poloviny května).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru po poledni oslabila společná evropská měna, když zamířila na úroveň 1,180 USD/EUR. Později sice opět mírně posílila, na vyrovnání ztrát to však nestačilo a ke konci odpoledne se obchodovalo na hladině 1,182 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (květen)
Eurozóna: Průmyslová produkce (květen)
USA: Ceny průmyslových výrobců (červen), Béžová kniha Fedu