Polsko: Běžný účet platební bilance skončil v dubnu schodkem ve výši 3,924 miliardy zlotých, prvotní odhady analytiků přitom byly o více než 1,6 miliardy vyšší.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: První obchodní den nového, v pořadí již třetího červnového týdne byl na hlavní ekonomické události poněkud skoupý, aktivita na měnových trzích byla každopádně vcelku obvyklá. Česká koruna v pondělí zaváhala a vůči jednotné evropské měně oslabila. Zatímco časně z rána bylo jedno euro k dostání v kurzu 24,70 CZK/EUR, vinou konstantních ztrát se jeho hodnota navýšila o celé čtyři haléře.
USDCZK& PLNCZK: Podobný vývoj byl během včerejšího dne k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde přišla prvně jmenovaná zkrátka – třebaže zaznamenala i několik dílčích zisků. Na samý závěr obchodování se každopádně její kurz dostal na úroveň 23,74 CZK/USD, což je nejvýše od 16. května. Alespoň částečně vylepšit svoji dosavadní pondělní bilanci mohla koruna na devizovém trhu, kde se směňuje za polský zlotý. A nutno říct, že právě zde se jí to povedlo. Zprvu potřebovali investoři na nákup jednoho zlotého 5,35 Kč, pozdě odpoledne už jim však stačilo pouhých 5,31 koruny.
EURHUF& EURPLN: A jak si během pondělí vedly ostatní středoevropské měny? Maďarský forint má za sebou stejně neúspěšný začátek nového týdne jako již několikrát zmíněná česká koruna. Vůči euru se propadl, a to poměrně významně. Z ranního kurzu 398,3 HUF/EUR si pohoršil na konečných 402,3 HUF/EUR. To samé by se nicméně dalo říct i o polském zlotém. Také měna našich severních sousedů ztrácela po celý včerejšek půdu pod nohami, což vyústilo v situaci, kdy bylo na trzích jedno euro k dostání za 4,662 zlotého. Taková hodnota byla přitom naposled k vidění před celými třemi týdny.
EURUSD: Návrat devizových trhů k úrovním z poloviny května potvrdil rovněž vývoj na hlavním měnovém páru, tedy takzvaném eurodolaru. Ačkoliv obě měny zaznamenaly v průběhu dne dílčí zisky, celkový trend byl na první pohled patrný – za delší konec pomyslného provazu tahal americký dolar, jenž si polepšil na úroveň 1,042 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (duben).
Eurozóna: Průmyslová produkce (duben), index ekonomického sentimentu ZEW (červen).
Německo: Index spotřebitelských cen (květen), index ekonomického sentimentu ZEW (červen).