ČR: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,1 % m/m a o 15 % r/r. Běžný účet platební bilance v únoru vykázal přebytek ve výši 13,3 mld. korun.
Eurozóna: Průmyslová produkce v únoru vzrostla o 1,5 % m/m a o 2,0 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly finálně o 0,8 % m/m a o 7,4 % r/r.
USA: Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 0,5 % m/m a vzrostly jen o 2,7 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 8/4) vzrostly na 239 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru včera posílila pod hladinu 23,30 CZK/EUR a dále rozšířila letošní zisky. Z domácích makroekonomických statistik dnes byla pozornost upřena na březnovou spotřebitelskou inflaci (+0,1 % m/m a +15 % r/r). Po inflační smršti na začátku letošního roku došlo v březnu již jen k marginálnímu růstu cenové hladiny. Inflační impuls od energií a potravin se zdá být již vyčerpán, když ceny energií nemají momentálně prostor k dalšímu růstu. V průběhu dalších měsíců lze očekávat pokračující zpomalování spotřebitelské inflace. Pokud vyjdeme z předpokladu, že v nadcházejících měsících budou spotřebitelské ceny meziměsíčně stagnovat, tak meziroční inflace zamíří pod 10 % již v červnu. V souhrnu za celý letošní rok se může růst cenové hladiny pohybovat kolem 10 % (riziko odhadu zůstává vysoké). Rizikem pro pomalejší ústup inflace z vysokých hodnot je sekundární inflační vlna, když v návaznosti na vysoké ceny energií a zvyšování mezd může docházet k dalšímu zdražování a testování toho, co spotřebitel snese. Proinflačním rizikem je i situace na domácím pracovním trhu, kde navzdory probíhající mělké hospodářské recesi nedošlo k citelnějšímu nárůstu nezaměstnanosti.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek výrazně posílila až těsně nad hladinu 21 CZK/USD – kombinace posílení koruny vůči euru a vývoje na EURUSD. Koruna je aktuálně nejsilnější od června 2021. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování těsně nad hranicí 5 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint včera vůči euru posílil až na 373 HUF/EUR a polský zlotý na 4,63 PLN/EUR (letošní maximum zlotého).
EURUSD: Obchodování na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek přeneslo nad hladinu 1,10 USD/EUR a to již během dopoledne. Další posílení eura až na 1,106 USD/EUR přišlo odpoledne po slabší výrobní inflaci v USA a horších číslech z amerického pracovního trhu (nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti). Dnes je v USA na pořadu další várka statistik. Pokud se udrží obchodování nad hladinou 1,10 USD/EUR, tak je další posilování eura pravděpodobnějším scénářem.
Očekávaná data a události
Polsko: Index spotřebitelských cen (březen)
USA: Maloobchodní tržby (březen), Průmyslová produkce (březen), Spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity (duben) – předběžně, Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Waller