ČR: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,3 % r/r. Platební bilance běžného účtu skončila v únoru přebytkem ve výši 24,28 mld. Kč.
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu klesá na 66,3 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v dubnu klesá na 70,7 b. Dílčí index hodnocení současné situace roste na -48,8 b.
Polsko: Platební bilance běžného účtu skončila v únoru přebytkem ve výši 1,619 mld. eur.
USA: Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,6 % m/m a o 2,6 % r/r. Optimismus mezi malými podniky NFIB v březnu vzrostl na 98,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ve včerejších dopoledních hodinách sice koruna vůči euru nejprve převážně oslabovala, když zamířila nad hladinu 26,05 CZK/EUR, odpoledne však v jejím případě jednoznačně převládl posilující trend a obchodování se na tomto měnovém páru přesunulo do blízkého okolí hladiny 25,95 CZK/EUR. Včerejšek patřil především statistikám březnové spotřebitelské inflace, která vzrostla v meziměsíčním i meziročním srovnání. Za meziměsíčním nárůstem cen o 0,2 % stálo další zdražení pohonných hmot, ve kterých se odrážejí vyšší ceny ropy. Vzrostly také ceny tabákových výrobků, do kterých se začíná promítat zvýšení spotřební daně. K meziročnímu růstu inflace o 2,3 % v březnu přispíval především dražší alkohol a tabák a rovněž i oddíl doprava (kvůli růstu cen ropy).
USDCZK & PLNCZK: Koruně se včera dařilo také na měnovém páru s dolarem. Ještě v dopoledních hodinách převažovalo obchodování v rozmezí 21,85 – 21,90 CZK/USD, v průběhu odpoledne česká měna zamířila na úroveň 21,75 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si koruna připisovala zisky téměř v průběhu celého dne a postupně posílila k hladině 5,68 CZK/PLN v závěru odpoledne.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se naopak příliš nedařilo maďarskému forintu, který vůči společné evropské měně oslabil mírně nad hranici 359 HUF/EUR. Podobný průběh bylo možné sledovat také na měnovém páru polského zlotého s eurem. Zlotý postupně zamířil ze 4,54 PLN/EUR na 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu spíše dařilo americkému dolaru, který posílil pod hladinu 1,19 USD/EUR, po poledni však převládl posilující trend eura a obchodování se přesunulo nad tuto hranici.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová produkce (únor)
USA: Béžová kniha americké centrální banky (Fed), Projevy členů Fedu: Powell, Williams, Clarida, Bostic, Kaplan