Eurozóna: Ačkoliv na klíčové události bylo pondělí oficiálně poněkud skoupé, na finančních trzích bylo velice rušno. Za vše mohl páteční krach americké společnosti Silicon Valley Bank, v důsledku kterého během víkendu padla i další tamní instituce, newyorská Signature Bank, a kterážto skutečnost následně zapříčinila strmý pokles akcií některých bankovních domů také v Evropě. Na zasedání Euroskupiny nicméně zaznělo, že dopad na země eurozóny by měl být vzhledem k jejich relativně malé expozici jen velmi omezený. Pronesl to její předseda Paschal Donohoe.
USA: Index inflačního očekávání spotřebitelů v únoru klesl na úroveň 4,2 procenta z lednových rovných pěti procent.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Jak již bylo nastíněno výše, na trzích v pondělí zavládla panika související s pádem dvou amerických bankovních institucí - Silicon Valley Bank a Singnature Bank. Obě dvě se zaměřovaly především na financování startupových firem. Tyto skutečnosti byly nejvíce vidět na dluhopisech, jejichž výnosy prudce klesají, a akciích. Do jisté míry se však promítly i na trhy devizové. Například česká koruna včera poměrně znatelně oslabila – zatímco ráno stálo jedno euro 23,62 Kč, pozdě odpoledne se kurz vyšplhal až na úroveň 23,68 CZK/EUR. Že by takový scénář mohl nastat, a že pokud skutečně nastane, tak jeho spouštěčem bude nejpravděpodobněji zhoršení sentimentu na finančních trzích, jsme v posledních týdnech zmiňovali hned několikrát. Pakliže se navíc bude aktuální nervozita na trzích stupňovat, jsou další ztráty koruny docela pravděpodobné.
USDCZK & PLNCZK: Podobný průběh jako na devizovém trhu euro – koruna byl k vidění rovněž na měnovém páru koruny a amerického dolaru. I zde zprvu posiloval dolar, aby vzápětí česká měna své předešlé ztráty částečně kompenzovala. Výsledkem tak byl směnný kurz na hranici 22,09 CZK/USD. A zklamání přišlo i na třetím „českém“ devizovém trhu. Oproti polskému zlotému ztratila koruna jeden haléř a pohoršila si na hladinu 5,06 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Výrazný nárůst averze k riziku se promítá do prudkého oslabení všech středoevropských měn, nikoliv jen české koruny. A zářným příkladem je maďarský forint, jehož hodnota během pondělí masivně poklesla. Časně zrána bylo na tamních trzích jedno euro dostání v kurzu 381,9 HUF/EUR, na konci obchodního dne se však kurz navýšil až na hladinu 392,7 HUF/EUR. A konečně polský zlotý – v jeho případě došlo k oslabení ve prospěch eura na úroveň 4,682 PLN/EUR.
EURUSD: Navzdory vysoké volatilitě zůstaly ranní a odpolední kurz eurodolaru téměř stejné. Rozdíl činil pouhou jednu tisícinu ve prospěch jednotné evropské měny, která si tak polepšila na hodnotu 1,073 USD/EUR. Závěrem je potřeba podotknout, že vzhledem k tomu, že dnes bude v USA zveřejněna únorová spotřebitelská inflace a ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka, lze očekávat, že nouze o výraznou volatilitu na finančních trzích nebude ani v dalších dnech tohoto týdne. Kvůli pádu inkriminovaných bank v pondělí mimořádně zasedl i americký Fed.