Eurozóna: šéfka ECB Ch. Lagardeová: Zvýšení úrokových sazeb by nyní pouze poškodilo ekonomiku.
Německo: Spotřebitelské ceny v lednu dle finálních dat vzrostly o 0,4 % m/m a o 4,9 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU o 0,9 % m/m a o 5,1 % r/r).
USA: Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v únoru klesá dle předběžného odhadu na 61,7 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny a eura v pátek převažovalo obchodování v rozmezí 24,35 – 24,40 CZK/EUR, v průběhu dne česká měna oslabila a odpoledne zakončila na úrovni 24,40 CZK/EUR. Ve večerních hodinách prudce oslabila (na úroveň 24,60 CZK/EUR) v reakci na výrazné ztráty eura vůči dolaru. Domácí makroekonomický kalendář byl v závěru týdne prázdný, za pozornost bude dnes stát tuzemská lednová spotřebitelská inflace.
USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo v závěru týdne možné sledovat také na měnovém páru koruny a dolaru. Oproti čtvrtku česká měna oslabila a v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 21,40 CZK/USD. Později večer rovněž oslabila a zamířila nad hladinu 21,65 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruně naopak podařilo posílit a na konci odpoledne se obchodovalo mírně pod hladinou 5,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru zakončil na hladině 353,5 HUF/EUR. Podobně jako česká měna i forint večer v reakci na vývoj na eurodolaru oslabil nad hladinu 356,5 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého a eura probíhalo v závěru odpoledne na úrovni 4,525 PLN/EUR. Večernímu oslabení neunikl ani zlotý, když zamířil nad hladinu 4,57 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v průběhu dne obchodovalo převážně v rozmezí 1,138 – 1,140 USD/EUR a euro tak odevzdalo čtvrteční zisky. Večer pak reagovalo výrazným oslabením v reakci na vyjádření šéfky Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeové a obchodování se přesunulo pod hladinu 1,135 USD/EUR. V minulém týdnu euro po zasedání ECB posílilo, když banka upravila svou rétoriku a Ch. Lagardeová se již jednoznačně nevymezovala proti možnému zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. V pátek však opět poněkud „otočila“ a snažila se předešlé výroky zmírnit. Uvedla, že zvýšení úrokových sazeb by nyní vedlo pouze k poškození ekonomiky. V kombinaci s vysokou lednovou spotřebitelskou inflací v USA a výroky člena Fedu J. Bullarda (přikláněl by se k navýšení sazeb o 100 bazických bodů již do 1. července, na březnovém zasedání pak o 50 bazických bodů; oznámil rovněž možnost zvýšení sazeb bez čekání na zasedání Fedu) to znamenalo impuls k posilování dolaru.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (leden), Běžný účet platební bilance (prosinec), Index cen vývozu a dovozu (prosinec)
Eurozóna: Průmyslová produkce (prosinec)
Polsko: Index spotřebitelských cen (leden), Běžný účet platební bilance (prosinec), Zahraniční obchod (prosinec)