ČR: Běžný účet platební bilance v prosinci skončil schodkem ve výši 14,36 mld. Kč. Ceny vývozu v prosinci klesly o 0,2 % m/m, meziročně o 1,5 %. Ceny dovozu v prosinci klesly o 0,3 % m/m, meziročně o 1,2 %.
Německo: Spotřebitelské ceny v lednu dle finálních údajů poklesly o 0,6 % m/m, meziročně pak vzrostly o 1,7 % (dle údajů harmonizovaných s EU -0,8 % m/m a +1,6 % r/r).
Maďarsko: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 4,7 % r/r.
USA: Spotřebitelské ceny v lednu vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,5 % r/r. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 8. února vzrostl na 205 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna ve čtvrtek na měnovém páru s eurem mírně oslabila a odevzdala také své středeční zisky, kdy opět testovala nová post-intervenční maxima. Během včerejška se přiblížila k hladině 24,90 CZK/EUR, obchodování však setrvalo těsně pod touto hranicí. Evropská komise (EK) v rámci své nové makroekonomické prognózy upravila svůj výhled růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i nadcházející rok. Nově tak pro letošek předpokládá zpomalení ekonomiky na 2,1 % zejména z důvodu slabšího růstu mezd, a tedy i mírného zpomalení růstu soukromé spotřeby (z loňského 2,5% růstu; v poslední prognóze EK odhadovala pro letošní rok 2,2% růst). V příštím roce naopak očekává optimističtější vývoj, když poupravila původní odhad 2,1% růstu na 2,2 %.
USDCZK & PLNCZK: Ani vůči americkému dolaru se koruně během včerejška příliš nedařilo. Nedokázala si udržet své zisky z posledních dnů a zamířila opět nad hladinu 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo ve čtvrtek obchodování především v rozmezí 5,84-5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint včera po zveřejnění statistik o překvapivě výrazném nárůstu inflace na 4,7 % r/r dokázal po delší době posílit, když zamířil pod hladinu 338 HUF/EUR a umazal tak středeční ztráty. Obchodování polského zlotého vůči euru ve čtvrtek probíhalo převážně v rozmezí 4,25-4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera se opět nedařilo euru, dále oslabovalo až k hladině 1,085 USD/EUR a testovalo tak nová minima od května 2017. V rámci své nové makroekonomické prognózy Evropská komise mírně poupravila pouze svůj odhad ekonomického růstu pro loňský rok, a to směrem nahoru (EU: z 1,4% růstu na 1,5% růst; eurozóna: z 1,1% růstu na 1,2% růst). Očekáváný vývoj pro letošní a nadcházející rok zůstal nezměněn (tj. pro 2020 i 2021 - EU: 1,4 %, eurozóna 1,2 %).
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (leden), Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Záznam z jednání bankovní rady ČNB
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad, Zahraniční obchod (prosinec)
Německo: Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad
Polsko: Index spotřebitelských cen (leden), Hrubý domácí produkt (4. čtvrtletí) – předběžný odhad
USA: Maloobchodní tržby (leden), Průmyslová produkce (leden), Index spotřebitelské důvěry podle Michiganské univerzity (únor)