ČR: Maloobchodní tržby v listopadu poklesly o 1,0 % m/m a vzrostly o 11,7 % r/r po očištění o kalendářní vlivy. Běžný účet platební bilance v listopadu skončil schodkem ve výši 6 mld. korun.
Polsko: Běžný účet platební bilance v listopadu skončil schodkem ve výši 1,112 mil. eur.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 8. ledna vzrostly na 230 tis. Ceny průmyslových výrobců v prosinci vzrostly o 0,2 % m/m a o 9,7 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek oslabila a obchodování se přesunulo z ranních 24,30 těsně pod hladinu 24,50 CZK/EUR v závěru odpoledne. Silný apreciační trend na koruně tak začíná slábnout. Pro dnešek tak nelze vyloučit prudkou korekci (oslabení) koruny na dočasně slabší hodnoty (první významnou rezistencí je hladina 24,80 CZK/EUR). K měnové politice ČNB se včera vyjádřil guvernér J. Rusnok podle kterého budou muset jít úrokové sazby ještě nahoru, avšak hlavní sazba by neměla přesáhnout 5 %. Na začátku letošního roku může podle něj být inflace dočasně dvouciferná. Vzhledem k tomu, že s tímto scénářem počítá i finanční trh, tak dopad na korunu byl poměrně nevýznamný. Listopadový maloobchod vzrostl meziročně o více jak 10 %, což však bylo velkou měrou ovlivněnou nízkou statistickou základnou z listopadu 2020, kdy byly kvůli pandemii zavřené obchody. V každém případě dohromady maloobchodní tržby za říjen a listopad ukazují na solidní růst spotřeby domácností v závěru loňského roku.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek oslabila těsně pod 21,40 CZK/USD ke konci odpoledne a ztráty si připsala i vůči polskému zlotému na 5,40 CZK/PLN ke konci odpoledne.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny měly ve čtvrtek tendenci ztrácet a podobně jako v případě koruny, tak i zde platí, že se pro dnešek a příští týden rýsuje možnost prudší korekce na slabší hodnoty. Maďarský forint se včera pohyboval v rozmezí 354 – 356 HUF/EUR a polský zlotý oslabil k úrovni 4,54 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve čtvrtek dokázalo rozšířit středeční zisky a vůči americkému dolaru posílilo až na úroveň 1,148 USD/EUR. Zajímavější makroekonomické statistiky byly včera zveřejněny jen v USA, přičemž z pohledu statistik bude důležité dnešní odpoledne. Z technického pohledu obchodování nad hladinou 1,14 USD/EUR ukazuje na další zisky společné evropské měny.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Zahraniční obchod se zbožím (listopad), Projevy centrálních bankéřů – Ch. Lagardeová
Německo: Hrubý domácí produkt (2021) – předběžný odhad
Polsko: Index spotřebitelských cen (prosinec) – zpřesněný údaj
USA: Maloobchodní tržby (prosinec), Průmyslová produkce (prosinec), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (leden) – předběžný odhad