ČR: Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,9 % r/r (po očištění o 3,7 % r/r). Spotřebitelská inflace v prosinci vzrostla o 0,2 % m/m a o 3,2 % r/r. Běžný účet platební bilance v listopadu skončil schodkem ve výši 3,19 mld. Kč.
Polsko: Běžný účet platební bilance v listopadu skončil přebytkem ve výši 1,46 mil. eur.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera vůči euru dařilo, v průběhu dne posílila až pod hladinu 25,3 CZK/EUR (nejsilnější hodnoty od února 2018). Pondělí patřilo především domácím makroekonomickým statistikám o spotřebitelských cenách a maloobchodních tržbách. Spotřebitelská inflace v závěru loňského roku dále zrychlila na 3,2 % r/r. Po listopadových 3,1 % r/r se tak jedná již o druhý měsíc v řadě, kdy se pohybuje nad 3 %, tedy nad horní hranicí tolerančního pásma ČNB. V souhrnu za celý rok 2019 pak spotřebitelské ceny vzrostly o 2,8 % a jedná se tak o jejich nejrychlejší růst od roku 2012 (3,3 %). Za meziměsíčním nárůstem inflace (0,2 %) stály v prosinci zejména dražší potraviny (především zelenina) a energie (především elektřina). Na meziročním růstu inflace měly i v prosinci podíl vyšší ceny bydlení včetně energií a dražší potraviny. Meziroční růst spotřebitelských cen se sice po celý rok 2019 nacházel významně nad 2 % (tedy nad inflačním cílem ČNB), avšak s výjimkou listopadu a prosince stále v jejím tolerančním pásmu. Pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB s ohledem na inflaci v posledních dvou měsících na únorovém zasedání zvýší úrokové sazby sice vzrostla, pravděpodobnějším scénářem však i přesto zůstává stabilita sazeb. Růst maloobchodu v listopadu sice mírně zaostal za tržním odhadem, v souhrnu lze však daná čísla označit jako solidní. Pokračující růst tržeb lze připsat pozitivní situaci na pracovním trhu s velmi vysokou zaměstnaností a rychlým růstem mezd.
USDCZK & PLNCZK: Koruně se v pondělí dařilo také na měnovém páru s americkým dolarem, ke konci odpoledne mířila až do blízkosti 22,65 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna mírně posílila, obchodování probíhalo především v rozmezí 5,95-5,96 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarskému forintu se vůči euru opět příliš nedařilo, obchodování probíhalo převážně nad hladinou 334 HUF/EUR. Polský zlotý si včera na měnovém páru s eurem udržel své páteční zisky, v závěr odpoledne se obchodovalo v okolí 4,24 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí dařilo především euru, které mírně posílilo k hladině 1,113 USD/EUR.
Očekávaná data a události
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (prosinec), Index spotřebitelských cen (prosinec)