ČR:Podle ministra financí A. Babiše bude možná letos státní rozpočet vyrovnaný.
Polsko:Spotřebitelské ceny v srpnu poklesly o 0,2 % m/m a o 0,8 % r/r.
USA:Podle prezidenta atlantské pobočky Fedu D. Lockharta je na zářijovém měnovém zasedání Fedu zaručena "vážná diskuse" o zvýšení úrokových sazeb.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny vůči euru se na začátku nového týdne na první pohled nic zajímavého nedělo, když se kurz koruny i nadále pohyboval jen těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. Pod pokličkou intervenčního režimu to však přeci jen trochu vřelo. V minulém týdnu došlo totiž k významnému prohloubení rozdílu mezi spotovým a forwardovým kurzem - v překladu to znamená, že ti exportéři, kteří se momentálně chtějí zajistit na ročním horizontu proti posílení koruny, se zajišťují dráže (oproti začátku září o více jak 20 haléřů na jednom euru). Rostoucí rozdíl mezi spotovým a forwardovým kurzem rovněž tlačí na kurz koruny – vzhledem k tomu, že koruna nemůže posílit pod 27, tak nelze vyloučit, že Česká národní banka (ČNB) je momentálně nucena intervenovat více než v předchozích měsících. Ostatně podobný obrázek jsme zde měli přesně před rokem, kdy došlo rovněž k roztažení rozdílu mezi spotovým a forwardovým kurzem, a to až přes 40 haléřů.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru včera ráno otevírala na silnějších hodnotách oproti pátečnímu odpoledni. Během pondělí však opět mírně ztrácela a zamířila k úrovni 24,10 CZK/USD. Vůči polskému zlotému včera koruna mírně posílila.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se na úvod týdne vůči euru příliš nedařilo, když atmosféra na trzích obecně nenahrávala rizikovějším aktivům. Maďarský forint zamířil nad hladinu 310 HUF/EUR, avšak během odpoledne zamířil na silnější hodnoty. Polský zlotý se vůči euru vrátil nad hladinu 4,35 PLN/EUR (týdenní minimum).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování zkraje týdne odehrávalo v rozmezí 1,121 – 1,126 USD/EUR. Za absence ekonomických dat dolar nedokázal posílit pod hladinu 1,12 USD/EUR. Odpoledne a večer poutaly pozornost projevy amerických centrálních bankéřů před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), avšak jen s omezeným dopadem na eurodolar.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (červenec)
Německo: Index spotřebitelských cen (srpen), Index ekonomického sentimentu ZEW (září)