ČR: Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 1,2 % m/m a o 16,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura se obchodovalo převážně mírně nad 24,30 CZK/EUR. Včerejšek patřil tuzemské listopadové spotřebitelské inflaci, po jejím zveřejnění koruna oslabila jen mírně k hladině 24,33 CZK/EUR, později pak většinu ztrát umazala. Vývoj inflace pokračuje v prudkých cenových skocích. Po říjnu, kdy byl růst cen významně ovlivněn zrušením poplatků za obnovitelné zdroje a úsporným tarifem a došlo k meziměsíčnímu poklesu inflace, tak v listopadu spotřebitelské ceny opět v meziměsíčním srovnání pro změnu výrazně vzrostly. K tomuto růstu (meziměsíčnímu i meziročnímu) dominantně přispívaly náklady spojené s bydlením včetně energií a potraviny. K meziročnímu růstu inflace navíc přispívala i nízká statistická základna z loňského listopadu, kdy byla dočasně odpuštěno DPH u elektřiny a zemního plynu. Velmi rozkolísaný vývoj spotřebitelské inflace bude pokračovat i v nadcházejících měsících.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny a dolaru sice zprvu převládl posilující trend české měny, která zamířila pod hranici 23,0 CZK/USD. V průběhu odpoledne však opět oslabovala a obchodování se přesunulo na úroveň 23,10 CZK/USD. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého se opět obchodovalo převážně v rozmezí 5,17 – 5,19 CZK/PLN. Stejně jako v pátek koruna zakončila na úrovni 5,18 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru zprvu pohyboval na hladině 420 HUF/EUR, v průběhu celého dne však posiloval a zakončil mírně nad hladinou 415 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,68 – 4,70 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo euru, které zamířilo k hladině 1,058 USD/EUR. Později zisky odevzdalo a oslabilo na úroveň 1,052 USD/EUR. Dnešek přinese jednu z klíčových událostí v tomto týdnu, a to listopadovou spotřebitelskou inflaci v USA. Říjnová spotřebitelská inflace skončila výrazně za tržním odhadem a byla spouštěčem prudkého oslabení dolaru. I dnes je tedy třeba počítat s vysokou volatilitou na eurodolaru (slabší inflace než tržní odhad – prudké posílení eura, vyšší inflace oproti odhadu – posílení dolaru). Oproti listopadu zde však máme jeden podstatný rozdíl, protože kontinuálně se zveřejněním inflace zasedá i americká centrální banka (Fed).
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (listopad), Index ekonomického sentimentu ZEW (prosinec)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (listopad), Index spotřebitelských cen (listopad)