Eurozóna: Průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 1,5 % m/m a o 2,5 % r/r.
USA: Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly o 0,4 % m/m a o 8,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu dále mírně oslabovala směrem k hladině 24,60 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a podobně tomu bude i dnes. Předpokládáme, že druhá polovina tohoto týdne bude na finančním trhu volatilnější, ale dopad na korunu by měl díky případným intervencím České národní banky jen omezený.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu setrvávala pod prodejním tlakem a v průběhu dne oslabila k hladině 25,35 CZK/USD. Dnes odpoledne bude pro dolar velmi důležitá statistika zářijové inflace. Na měnovém páru koruny s polským zlotým včera pokračovalo obchodování v rozmezí 5,05 – 5,08 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu pokračoval volný pád maďarského forintu. Forint oslabil nad hladinu 430 HUF/EUR a vytvořil tak další historické minimum. Vzhledem k tomu, že očekáváme, že druhá polovina tohoto týdne bude volatilnější, tak si forint může připisovat další ztráty směrem k hladině 440 HUF/EUR, což by pravděpodobně aktivizovalo Maďarskou centrální banku (MNB), aby urychleně zvýšila úrokové sazby. Oproti forintu bylo středeční obchodování zlotého relativně klidné a odehrávalo se v širším okolí hladiny 4,85 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v rozmezí 0,967 – 0,973 USD/EUR a vyčkávalo se na večerní zveřejnění záznamu (tzv. minutes) ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed), na kterém Fed potřetí v řadě zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů. Dopad minutes na eurodolar byl však minimální. Pozornost se tak soustředí na dnešní odpoledne, kdy bude zveřejněna americká spotřebitelská inflace za září, přičemž klíčové budou hlavně výsledky jádrové složky inflace. Tržní odhad je nastaven na růst jádrové inflace o 0,5 % m/m a 6,5 % r/r a pokud realita překoná tržní odhad, tak lze očekávat prudké posílení americké měny. Z pohledu včera zveřejněných statistik byla v USA zveřejněna výrobní inflace za září (0,4 % m/m a 8,5 % r/r). V projevu šéfky Evropské centrální banky (ECB) Ch. Lagardeové zaznělo, že by centrální banky měly mezi sebou více spolupracovat, stejně jako centrální banky a vlády kvůli vysoké inflaci a fiskální politice. Výrazné zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů je na zasedání ECB v závěru října téměř jistotou.