ČR:Hrubý domácí produkt podle zpřesněného údaje ve 3. čtvrtletí loňského roku vzrostl o 0,7 % mezičtvrtletně a o 4,7 % r/r. Spotřebitelská inflace v prosinci poklesla o 0,1 % m/m, respektive vzrostla o 0,1 % r/r. V souhrnu za celý rok 2015 se spotřebitelská inflace vzrostla jen o 0,3 %. Maloobchodní tržby v listopadu poklesly o 0,4 % m/m a vzrostly o 6,8 % r/r.
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v prosinci mírně vzrostl na 95,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna včera data z domácí ekonomiky podle předpokladů ignorovala. Obchodování koruny k euru tak pokračovalo v těsné blízkosti hladiny 27 CZK/EUR. Spotřebitelské ceny se v prosinci podobně jako v listopadu meziročně zvýšily jen o 0,1 % a v souhrnu za celý loňský rok o pouhých 0,3 %. Na dvouprocentní inflaci si tak ještě budeme muset počkat, protože aktuální pokles cen ropy bude na ceny tlačit i na začátku letošního roku. Co se týče České národní banky (ČNB), tak ta by na zveřejněná data nijak reagovat neměla. Velmi solidně v listopadu rostly maloobchodní tržby, což je odraz zlepšování situace na pracovním trhu v kombinaci s velmi nízkou inflací. Růst domácí ekonomiky byl ve 3. čtvrtletí ještě mírně navýšen na 4,7 % r/r.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý oslabila a v závěru odpoledne se kurz nacházel těsně pod hladinou 25 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna pohybovala kolem hladiny 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý včera hned ráno zamířil nad hladinu 4,37 PLN/EUR, na nejslabší hodnoty za poslední rok. Během dne se obchodování stabilizovalo v blízkosti hladiny 4,36 PLN/EUR. Rovněž maďarský forint včera hned zkraje dne zamířil nad hladinu 318 HUF/EUR (téměř roční minimum), avšak ve zbytku dne se pohyboval pod touto hladinou.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo obchodování uvnitř pásma 1,08 – 1,09 USD/EUR. Včera nebyly zveřejněny žádné událost, které by si s kurzem výrazněji zahýbaly. Na eurodolaru tak pokračuje hledání směru, když od loňského prosince se obchoduje v postranním trendu.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (listopad)
Eurozóna: Průmyslová produkce (listopad)
Polsko: Běžný účet platební bilance (listopad), Obchodní bilance (listopad)
USA: Béžová kniha Fedu, Projevy centrálních bankéřů (Rosengren, Evans)