Eurozóna: Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 9,1 % m/m, avšak poklesla o 12,3 % r/r.
USA: Spotřebitelské ceny v červenci vzrostly o 0,6 % m/m a o 1,0 % r/r. V jádrové složce spotřebitelské ceny vzrostly o 0,6 % m/m, respektive o 1,6 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve středu posílila na úroveň 26,10 CZK/EUR, kde následně probíhalo obchodování po celé odpoledne. Testování hranice 26 CZK/EUR ve druhé polovině tohoto týdne nelze vyloučit, avšak výraznější posílení koruny pod 26 se nejeví jako příliš pravděpodobné. Z domácích makroekonomických statistik dnes bude stát za pozornost především červencová spotřebitelská inflace. Očekáváme, že spotřebitelské ceny v červenci oproti červnu poklesly o 0,1 % a v meziročním srovnání inflace zpomalila na 2,8 % z červnových 3,3 %. Za meziměsíčním poklesem spotřebitelské inflace stály podle nás v červenci primárně levnější potraviny. Oproti tomu zdražovaly pohonné hmoty a částečně i tabákové výrobky, kde doznívalo zvýšení spotřebních daní ze začátku letošního roku. Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v meziročním srovnání zůstávají především potraviny a náklady spojené s bydlením. A v posledních měsících i alkohol s tabákem. Dolů naopak inflaci táhnou meziročně výrazně levnější pohonné hmoty. Druhá polovina letošního roku bude ve znamení zpomalování inflace ke 2 %, tj. k inflačnímu cíli České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem si koruna ve středu přispala zisky zhruba 20 haléřů a v závěru středečního odpoledne se obchodovalo těsně nad hladinou 22,10 CZK/USD. Obchodování s polským zlotým se pohybovalo v rozmezí 5,92 – 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint ve středu pohyboval v širším okolí hladiny 344 HUF/EUR. Polský zlotý v závěru středečního odpoledne testoval hladinu 4,40 PLN/EUR a ve druhé polovině týdne nelze vyloučit výraznější posílení zlotého hlouběji pod zmíněných 4,40.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro ve středu posílilo a ke konci odpoledne se pohybovalo těsně nad hladinou 1,18 USD/EUR. Zrychlení spotřebitelské inflace v USA kurz dolaru výrazněji neovlivnilo. Důležitou hladinou pro vývoj na eurodolaru ve druhé polovině týdne zůstává úroveň 1,17 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (červenec), index cen vývozu a dovozu (červen), Běžný účet platební bilance (červen)
Německo: Index spotřebitelských cen (červenec) – finální údaj
Polsko: Běžný účet platební bilance (červen)
USA: Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (8. srpna), Index cen vývozu a dovozu (červenec)