Slovensko: Stavební produkce v květnu vzrostla o 0,4 % m/m a o 2,5 % r/r.
Eurozóna: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesá na -51,1 b.
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW v červenci klesá na -53,8 b.
ČR: Podíl nezaměstnaných osob se v červnu mírně snížil na 3,1 %.
Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) navýšila hlavní úrokovou sazbu na 9,75 %.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se stejně jako v úvodu týdne i v úterý vůči euru dařilo a na rozdíl od dalších středoevropských měn dokázala výrazněji posílit. V průběhu dopoledne probíhalo obchodování v těsné blízkosti hladiny 24,60 CZK/EUR, po poledni však zcela převládl posilující trend koruny a ta zamířila na úroveň 24,45 CZK/EUR (nejsilnější hodnoty koruny od konce dubna). Klíčovou tuzemskou makroekonomickou událostí dnešního dne je bezpochyby červnová spotřebitelská inflace. Včerejšek pak patřil červnovým datům z domácího pracovního trhu. Dle aktuálních informací došlo k mírnému snížení nezaměstnanosti z květnových 3,2 % na 3,1 %. Trh práce je kromě stále vysokého zájmu o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu aktuálně ovlivněn zejména sezónní činností.
USDCZK & PLNCZK: Přilepšit si včera koruna dokázala také na měnovém páru s americkým dolarem a umazala tak velkou část pondělních ztrát. Postupně tak zamířila z okolí úrovně 24,55 CZK/USD pod hladinu 24,35 CZK/USD na konci odpoledne. Vůči polskému zlotému si česká měna udržela zisky z předešlých dnů a dále posílila na své nové historické maximum. V závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 5,07 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se zprvu nedařilo maďarskému forintu, který oslabil na úroveň 414 HUF/EUR. Po zasedání maďarské centrální banky (MNB), která zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 %, však posílil mírně nad hladinu 405 HUF/EUR. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem opět nedařilo, když krátce zamířil až na úroveň 4,85 PLN/EUR. Na konci odpoledne se obchodovalo na hladině 4,82 PLN/EUR a zlotý se tak pohybuje na svých čtyřměsíčních minimech.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči americkému dolaru poprvé od prosince 2002 zamířilo na paritu, tj. na úroveň 1 USD/EUR a společná evropská měna je tak vůči dolaru nejslabší za posledních téměř dvacet let. Zatímco aktuální oslabení eura lze dát do souvislosti s nervozitou ohledně dodávek ruského zemního plynu, tak za jeho oslabováním od začátku letošního roku lze vidět kombinaci několika důležitých faktorů – narušených globálních dodavatelských řetězců, výrobní inflace a mimo jiné také měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), která navzdory prudkému růstu spotřebitelské inflace oddalovala zvyšování úrokových sazeb.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Průmyslová produkce (květen)
Německo: Index spotřebitelských cen – finální údaj (červen)
ČR: Index spotřebitelských cen (červen)
Maďarsko: Průmyslová produkce (květen)
USA: Index spotřebitelských cen (červen), Béžová kniha Fedu