ČR: Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 0,6 % m/m (tržní odhad + 0,2 % m/m) a o 3,3 % r/r (tržní odhad + 2,9 % r/r). Vývozní ceny se v květnu snížily o 0,1 % m/m, meziročně vzrostly o 2,8 %. Dovozní ceny se v květnu snížily o 1,1 % m/m, meziročně klesly o 0,7 %.
USA: Ceny průmyslových výrobců v červnu klesly o 0,2 % m/m (tržní odhad + 0,4 % m/m) a o 0,8 % r/r (tržní odhad -0,2 % r/r).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Ještě v dopoledních hodinách probíhalo obchodování české koruny na měnovém páru s eurem mírně nad hladinou 26,70 CZK/EUR, později koruna zamířila do blízkého okolí hladiny 26,65 CZK/EUR. Pátek patřil zveřejnění poměrně překvapivé zprávy o výrazném zrychlení tuzemské inflace. Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 3,3 % a překonaly tak očekávání trhu i České národní banky. Inflace se tak opět vrátila (po květnovém meziročním růstu o 2,9 %) nad horní hranici tolerančního pásma České národní banky (ČNB). Odchylka od prognózy ČNB i tržního odhadu souvisí zejména s výrazně vyšší než očekávanou jádrovou inflací. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo především u alkoholických nápojů a tabáku (růst cen tabáku o 12,2 % - v důsledku opožděného promítnutí vyšší spotřební daně, piva o 5,2 %, vína o 5,4 %). Růst cen potravin v červnu sice zpomalil, přesto však zůstává vysoký a odráží tak zesílenou poptávku po tomto druhu zboží (spolu se zvýšenými náklady a nedostatkem pracovní síly v souvislosti s pandemií koronaviru). Podle ČNB současná hodnota inflace představuje proinflační riziko stávající prognózy, a to zejména pro nejbližší měsíce. V souhrnu však dle stávající prognózy ČNB protiinflační dopady koronavirové krize povedou k poklesu inflace k 2% cíli, a to koncem letošního roku.
USDCZK & PLNCZK: V ranních pátečních hodinách se obchodovalo nad hladinou 23,65 CZK/USD, postupně však koruna vůči dolaru mírně posílila a zamířila pod 23,60 CZK/USD. Obchodování na měnovém páru s polským zlotým probíhalo převážně v rozmezí 5,96 – 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo udržet čtvrteční zisky a vůči euru se obchodovalo v okolí hladiny 353 HUF/EUR. Mírně posílil polský zlotý, když zamířil pod hladinu 4,47 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek společné evropské měně podařilo mírně posílit a umazat tak část čtvrtečních ztrát, kdy ke konci odpoledne zamířila k hladině 1,129 USD/EUR. V pátečních odpoledních hodinách se obchodování přesunulo mírně nad hladinu 1,130 USD/EUR.
Očekávaná data a události
USA: Projev člena americké centrální banky (Fed): Williams